Opinie

Holandia: Wzrasta liczba przypadków koronawirusa. Dyrektorzy szpitali chcą nowych obostrzeń

Holandia: Wzrasta liczba przypadków koronawirusa. Dyrektorzy szpitali chcą nowych obostrzeń

Holandia: Wzrasta liczba przypadków koronawirusa. Dyrektorzy szpitali chcą nowych obostrzeń

Koronawirus z Chin
31 minut temu

Każdego dnia w Holandii przybywa ponad 100 pacjentów z COVID-19, a liczba chorych jest najwyższa od maja - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). Dyrektorzy szpitali apelują o przywrócenie obostrzeń. Tamtejsze ministerstwo zdrowia nie planuje jednak zmian w covidowych restrykcjach.

W ostatnim tygodniu do szpitali trafiało średnio 104 pacjentów z koronawirusem dziennie. To o 55 procent więcej niż średnia z poprzedniego tygodnia - informuje RIVM.

Obecnie w niderlandzkich szpitalach przebywa 748 pacjentów chorych na COVID-19, o 45 więcej niż w sobotę i o 195 więcej niż w ubiegłą niedzielę. 563 chorych przebywa na zwykłych oddziałach, a 185 na oddziałach intensywnej terapii.

Ekspert: 85 proc. zaszczepionych w Holandii to nadal za mało

Dyrektorzy największych placówek oraz część lekarzy nawołują rząd do przywrócenia zniesionych wcześniej obostrzeń. Zdaniem profesora Ernsta Kuipersa, prezesa stowarzyszenia holenderskich szpitali LNAZ, jeżeli rząd nie zacznie działać teraz, niedługo służba zdrowia będzie przeciążona.

Według niego dodatkowym problemem są osoby, które nie przyjęły preparatu przeciwko koronawirusowi. Odsetek osób zaszczepionych jest w kraju wysoki i oscyluje wokół 85 proc., jednak zdaniem Kuipersa to ciągle za mało.

Minister zdrowia Holandii: Na razie bez nowych restrykcji

Jak poinformował niedawno RIVM, czterech na pięciu pacjentów chorych hospitalizowanych ze względu na COVID-19 i przebywających na oddziałach intensywnej terapii nie było zaszczepionych.

Minister zdrowia Hugo de Jonge poinformował niedawno, że na razie rząd nie planuje wprowadzać żadnych zmian w dotychczasowej polityce walki z koronawirusem. - 5 listopada przedstawimy na konferencji prasowej informację o ewentualnych działaniach - przekazał de Jonge.

Komentuj
Dowiedz się więcej na temat: Holandia | szpitale | restrykcje | obostrzenia