Opinie

KE chce złagodzenia ograniczeń dot. podróży. Pomoże zaświadczenie o szczepieniu

KE chce złagodzenia ograniczeń dot. podróży. Pomoże zaświadczenie o szczepieniu

​Komisja Europejska chce złagodzenia obowiązujących obecnie ograniczeń, dotyczących podróży do UE, które nie są konieczne. Miałoby to dotyczyć wszystkich osób, które otrzymały ostatnią zalecaną dawkę szczepionki zatwierdzonej w UE. "Jednocześnie pojawienie się niepokojących wariantów koronawirusa wymaga dalszej czujności" - wskazano.

Reklama

"Komisja proponuje zezwolenie na wjazd do UE - z innych niż istotne powodów - nie tylko wszystkim osobom pochodzącym z krajów o dobrej sytuacji epidemiologicznej, ale także wszystkim osobom, które otrzymały ostatnią zalecaną dawkę szczepionki zatwierdzonej w UE. Można to rozszerzyć na szczepionki, które przeszły procedurę awaryjnego dopuszczenia przez WHO" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Komisje Europejską.

Nowy mechanizm "hamulca bezpieczeństwa"

Ponadto KE proponuje podniesienie progu liczby zakażeń, służącego do określania, czy wszystkie podróże z konkretnego kraju powinny być dozwolone.

"Jednocześnie pojawienie się niepokojących wariantów koronawirusa wymaga dalszej czujności. Dlatego jako środek zaradczy Komisja proponuje nowy mechanizm »hamulca bezpieczeństwa«, który należy koordynować na szczeblu Unii i który ograniczyłby ryzyko dostania się takich wariantów do UE. Umożliwi to państwom członkowskim szybkie i tymczasowe ograniczenie do ścisłego minimum wszystkich podróży z krajów dotkniętych katastrofą na czas potrzebny do wprowadzenia odpowiednich środków sanitarnych" - przekonuje Komisja.