Opinie

Ministrze Czarnku, Polki się z pana śmieją. Tak bardzo się pan nas boi, że chce wprowadzić Gilead?

Ministrze Czarnku, Polki się z pana śmieją. Tak bardzo się pan nas boi, że chce wprowadzić Gilead?

To śmiech przez łzy, bo nowy pomysł ministra edukacji brzmi jak wyciągnięty z „Opowieści Podręcznej" Margaret Atwood. Jego doradca zdradził, że jednym z priorytetów w nowej podstawie programowej ma być „ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich".

Potrzebowałam dobrej chwili, żeby zrozumieć, czym owe „cnoty niewieście" są. Przypomniała mi się lekcja religii w podstawówce, podczas której ksiądz grzmiał zza biurka, że Bóg kocha tylko te skromne i ciche dziewczynki - takie jak Maryja. A jeśli chcemy zasłużyć na łaskę Pana, musimy być posłuszne.

Nie wiem, o czym myślały wtedy moje 11-letnie koleżanki, ale ja czułam, że z postawą Maryi jest mi wybitnie nie po drodze. Na przerwie miałyśmy ze słów księdza ubaw po pachy - mało która z nas chciała być cicha i skromna.

Wydawało mi się, że moje szkolne doświadczenie z początków lat dwutysięcznych to relikt przeszłości. Myliłam się, nadeszły czasy, w których w rolę starego księdza wcielił się Minister Edukacji i Nauki.

Czarnek chce wychowywać dziewczynki do „cnót niewieścich"

O planach na indoktrynację w szkołach wygadał się doradca Przemysława Czarnka, dr Paweł Skrzydlewski. Jak stwierdził na łamach Naszego Dziennika, czyli katolickiego dziennika powiązanego z Radiem Maryja, jednym z priorytetów będzie „kultywowanie u dziewcząt cnót niewieścich".

Czytaj też: Są po 30-tce, nie chcą dzieci i są szczęśliwi. „Choć koleżanka pyta mnie, po co w takim razie żyję”

Zdaniem Skrzydlewskiego „obserwujemy w kulturze bardzo niebezpieczne zjawisko moralne, także religijne, pewnego zepsucia duchowego kobiety polegającego na rozbudzeniu w kobiecie pychy, która się przejawia próżnością, zainteresowaniem wyłącznie sobą, egotyzmem, zwalczaniem obiektywnego porządku na rzecz widzenia siebie".

Jeśli ktoś ma jeszcze nadzieję, że doradca ministra palnął głupotę, i teraz pewnie jest mu głupio, powinien ją porzucić. Minister Czarnek stanął w obronie swojego kolegi.

„Pan profesor Skrzydlewski to wybitny filozof mówiący szczerą prawdę i jeśli ktoś się podśmiewa z tego, że dziewczęta powinny być bardziej wrażliwe na cnoty niewieście, to ja się zapytam: na jakie mają być wrażliwe? Na męskie? No niektórzy mogliby chcieć takich rzeczy, ale my genderowcami nie jesteśmy" – powiedział Czarnek.

Wróćmy więc, znów, do tego czym są owe cnoty niewieście. Czy to przekonanie, że kobieta zajmuje w społeczeństwie miejsce podrzędne, jej głównym życiowym celem jest troska o dzieci i małżonka? Tego będą uczyć się dzieci w szkołach? Może nie powinnam się dziwić, przecież ministrem edukacji został homofob i mizogin, jakiego ze świecą szukać. Problem z tym, że ten oto człowiek posiada władzę, by swoje szkodliwe poglądy wlewać do systemu edukacji.

Być może nauczyciele i nauczycielki zaczną obawiać się mówić o feminizmie, czy równouprawnieniu, a jeszcze inni urządzą się w swojej wygodnej strefie komfortu, w której wciąż obowiązuje dawny podział na role chłopięce i dziewczęce. Będą mogli dalej uczyć, że „dziewczynki sprzątają", a „chłopcy rozrabiają". Polska szkoła znów ugrzęźnie mentalnie w latach minionych.

Czarnek chce nam urządzić Gilead

Chciałam rozpocząć ten tekst od słów „znów jestem wściekła". Na to, że Polki słyszą z każdej strony, jakie mają być, czy wolno im wyjść na ulicę w krótkich szortach albo bez makijażu. Teraz przystosowywanie do „cnót niewieścich" ma dotknąć dziewczynki. Ileż można, na litość bogini! Dajcie kobietom w końcu święty spokój, pozwólcie nam żyć, tak jak chcemy - chciałam napisać.

Ale moje wkurzenie prędko ustąpiło rozbawieniu. Bo najwidoczniej Przemysław Czarnek nie wie, że młodzież (i jej rodzice) nie jest taka głupia. Zmiany społeczne postępują, czy tego minister chce, czy nie. Nawet jeśli będzie wciskał do nieletnich głów, że mają żyć zgodnie z wartościami religii katolickiej, to efekty będą marne.

Czytaj też: Przemysław Czarnek. Pięć wypowiedzi, które przejdą do historii polskich fobii

Nastolatki są zbyt mądre, by traktować słowa mizoginów na poważnie. Może gdyby pan Czarnek porozmawiał z młodymi dziewczynami, zamiast otaczać się doradcami o poglądach rodem z XIX-wieku, przekonałby się, że jego misja jest skazana na porażkę.

Szkoła Czarnka rozbija się w starciu z popkulturą, która dostarcza nastolatkom coraz więcej przykładów silnych i niezależnych osobowości, które kontestują stereotypy ról płciowych. „Cnoty niewieście" brzmią jak super-moc, po którą żadna rozsądna dziewczynka nie stanęłaby w kolejce. Bo wie, że będąc pokorną i cichą nie spełni swoich marzeń, nie obroni się przed przemocą, nie stanie się niezależna.

I jeszcze jedno - to że ministrowi edukacji marzy się Gilead, zdradza jego największy sekret. Czarnek się nas, Polek, przeraźliwie boi.

Tego, że jesteśmy mądre, asertywne, coraz chętniej realizujemy własną wizję życia, chcemy mieć dzieci (lub nie) dopiero wtedy, gdy jesteśmy na nie gotowe. Minister boi się tego, że jesteśmy pewne siebie, nie słuchamy biskupów, oczekujemy od partnerów, że przestaną „pomagać", a zaczną brać odpowiedzialność za prace domowe.

Widocznie ministrowi nie w smak, że mówimy głośno o molestowaniu seksualnym, którego każda z nas doświadcza, przemocy w rodzinie. Krzyczymy na ulicach o tym, że nie chcemy, by traktowano nas jak rozpłodowe samice dzików (to analogia do słów ministra), żywe inkubatory i trumny dla płodów, które nie mają szans na przeżycie.

W przyrodzie atak jest zawsze odpowiedzią na lęk. Minister uzbroił się więc w swoją wizję edukacji rodem z XIX-wieku, a im bardziej się kobiet obawia, tym po cięższy oręż sięga.

Mam złe wieści, panie ministrze, system, którego próbuje pan rozpaczliwie bronić, pęka w szwach. Polki, nawet te kilkunastoletnie, mają pańskie „cnoty niewieście" - pardon my French - głęboko w poważaniu.

Skończy się tak jak po mojej lekcji religii w podstawówce. Pan się spoci, nagada, jakie powinny być dziewczynki. A one za pana plecami będą się z tego śmiać.

Obrzydliwe furgonetki mają zniknąć z Warszawy. To pierwszy krok, by wygrać z fundamentalistami