Opinie

Niemcy: Po akcji "Jerusalema Challenge" Warner Music upomina się o pieniądze

Niemcy: Po akcji

W akcji "Jerusalema Challenge", będącej reakcją na pandemię koronawirusa, brali udział funkcjonariusze, strażacy czy medycy. Teraz okazuje się, że tańce do utworu południowoafrykańskiego muzyka, tworzącego pod pseudonimem Master KG, nie obyły się bez konsekwencji. Właściciele praw autorskich do piosenki postanowili upomnieć się o opłatę licencyjną.

 

Jak czytamy, o opłaty za wykorzystanie muzyki upomniała się wytwórnia Warner Music. Listy z taką informacją otrzymały już m.in. oddziały policji i straży pożarnej, a opłatę licencyjną zapłaciło już ministerstwo Nadrenii Północnej-Westfalii.

Zdaniem Warner Music niektóre organizacje kontaktowały się z nią w sprawie wykorzystania piosenki i ustalenia warunków licencji. Te, które tego nie zrobiły, a które "wykorzystują piosenkę do promowania siebie", jej zdaniem powinny sobie takową zapewnić.

W rozmowie z focus.de adwokat Frank Hanning, który jest też aktywnym strażakiem, zauważa, że opłata dla małych brygad straży pożarnej to "katastrofa", a ubieganie się o pieniądze przez właścicieli praw autorskich w takich okolicznościach to "szalony skandal".