Opinie

Politycy nie walczą z pedofilią. Niemal wszystko dzieje się na pokaz

Politycy nie walczą z pedofilią. Niemal wszystko dzieje się na pokaz

Pomstując na Kościół, który dość jasno pokazuje, że nie zależy mu na oczyszczeniu – warto spojrzeć, jakie działania w sprawie zbrodni na dzieciach podjęło państwo. Mało kto odnotował fakt, że zapowiadane przez PiS zaostrzenie kar nigdy nie weszło w życie.

Niespełna w półtora roku pierwszy z filmów braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” obejrzało już ponad 24 miliony osób, kolejny „Zabawa w chowanego” zgromadził na przestrzeni dziewięciu miesięcy blisko 8 milionów widzów. Równie szeroką grupę widowni zgromadziły dokumenty wyprodukowane przez TVN: „Don Stanislao” dotyczący zaangażowania Stanisława Dziwisza w proceder tuszowania nadużyć oraz wyemitowany w ostatnich dniach „Najdłuższy Proces Kościoła” o bezkarności wpływowego duchownego ze Szczecina księdza Andrzeja Dymera, o którego nadużyciach pisze się od dziesięcioleci.

PiS udaje, że coś robi

Badania opinii publicznej pokazują, że praca dziennikarzy przynosi efekt. Spada zaufanie do hierarchii kościelnej, dynamizuje się proces odchodzenia od praktyk religijnych – zwłaszcza przez młodzież, której zastępy wypisują się z lekcji religii.

Jednak medialne zainteresowanie tematem trwa zazwyczaj kilka dni od emisji kolejnego odcinka sagi o patologii polskiego kościoła. To czas, gdy swoje na emocjach widzów, próbują ugrać politycy. Działają nabierając nas na tanie chwyty i oburzając się na pokaz. Wyjątkiem jest Joanna Scheuring-Wielgus, która o każdej porze dnia i nocy odbiera telefony od pokrzywdzonych i niezrażona hejtem upomina się o ich prawa.

W maju 2019 r. po premierze „Tylko nie mów nikomu” Sławomir Nitras położył w Sejmie przed Jarosławem Kaczyńskim dziecięce buciki. W tych dniach rząd Prawa i Sprawiedliwości w ekspresowym tempie skierował do Sejmu projekt przewidujący podniesienie do 16 lat granicy ochrony prawno-karnej małoletniego, zaostrzenie do 30 lat kar za gwałt na dziecku, podniesienie dolnych granic w sytuacji, gdy sprawcą jest opiekun, w końcu wprowadzenie możliwości bezwzględnego dożywocia w sytuacji, gdy dojdzie do zabójstwa dziecka. Na kanwie zainteresowania pierwszym dokumentem braci Sekielskich powstała też koncepcja powołania komisji do spraw pedofilii, która zaczęła tak naprawdę funkcjonować z ponad rocznym opóźnieniem i której skład ma charakter przeważnie pozamerytoryczny.

Czytaj także: „Ojciec może i siedział w więzieniu za molestowanie Córki, ale nam powiedział, że wszystko zmyśliła”

Mało kto odnotował fakt, że drakońskie zmiany, którymi szczycili się politycy obozu rządzącego, nigdy nie weszły w życie. W lipcu ubiegłego roku Trybunał Julii Przyłębskiej uznał, że nowelizacja kodeksu karnego zaostrzający kary dla pedofilów jest niezgodna z Konstytucją ze względu na naruszenie procedury legislacyjnej. Jest to efekt wniosku o kontrolę konstytucyjną, który do Trybunału wniósł prezydent Andrzej Duda. Resort sprawiedliwości zapowiedział, że powstanie nowy projekt. Na razie nikt go nie widział.

Biskupi nadal bez odpowiedzialności

Nałożony na hierarchów obowiązek zawiadamiania o pedofilii nie spełni pokładanych w nim oczekiwań, o ile będzie ograniczał odpowiedzialność biskupów, którzy mieli wiedzę o pedofilach przed 13 lipca 2017 r. Tego dnia weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego wprowadzająca odpowiedzialność karną za brak zawiadomienia organów ścigania o przestępstwach seksualnych na dzieciach poniżej 15. roku życia. Kluczem do wyplenienia pedofilii z szeregów duchownych jest tymczasem zniesienie zakresu czasowego obowiązku denuncjacji o nadużyciach. Autorzy nowelizacji zadbali jednak o biskupów i nienaruszalność tajemnic, których są depozytariuszami.

Czytaj także: Co żona powinna zrobić z mężem-pedofilem? Najpierw do kościoła – mówi chrześcijańska broszura

Również dziś politycy szukają poklasku na fali świętego oburzenia, w związku z ujawnieniem prawdy o tym, jak kolejni biskupi ze Szczecina chronili Andrzeja Dymera. Posłowie Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz, Katarzyna Piekarska i Dariusz Joński ruszyli do komisji ds. pedofilii, gdzie mieli zamiar przeprowadzić kontrolę poselską. Posłowie chcieli się dowiedzieć „co komisja zrobiła, aby zbierać informacje od pokrzywdzonych” oraz „ilu osobom z pokrzywdzonych przez księży ta komisja pomogła”. Nie zostali jednak dopuszczeni do żadnych dokumentów. W zwięzłym oświadczeniu władze komisji poinformowały, że „jako organ niezależny Państwowa Komisja nie pozostaje w strukturach administracji rządowej, tym bardziej samorządowej, nie jest też innym podmiotem wskazanym w art. 19 i 20 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora”. Ma przeczucie, że do następnego filmu o nadużyciach w kolejnej diecezji do komisji żaden poseł nie zapuka.