Opinie

​USA: W Nowym Jorku pracownicy sektora prywatnego zobowiązani do szczepień przeciw COVID-19

​USA: W Nowym Jorku pracownicy sektora prywatnego zobowiązani do szczepień przeciw COVID-19

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zarządził w poniedziałek obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla pracowników sektora prywatnego w mieście. Decyzja wchodzi w życie od 27 grudnia. Jest to pierwsze w USA tego rodzaju zarządzenie w stosunku do firm prywatnych.

Burmistrz zapowiedział także kilka innych wymogów. Uzasadniał, że są niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa nowojorczyków w obliczu pojawienia się nowego wariantu Covid-19, Omikronu.

"Centralna broń"

- Wiemy, że Omikron jest tutaj. (...) Musimy założyć, że się rozpowszechni. Musimy założyć, że będzie to dla nas prawdziwe wyzwanie - podkreślił de Blasio w telewizji MSNBC.

Nazwał szczepienia "centralną bronią" przeciwko koronawirusowi. Jego zdaniem będzie można dzięki temu uniknąć wprowadzania innych uciążliwych restrykcji.

- To jest największy kryzys w historii Nowego Jorku. Nie możemy pozwolić, aby się Covid ponownie wdarł przez drzwi - oświadczył burmistrz.

Obowiązek szczepień dla sektora prywatnego ma wejść w życie poczynając od 27 grudnia. Będzie to kilka dni przed zakończeniem drugiej, ostatniej kadencji de Blasio na stanowisku burmistrza, która upływa 31 grudnia.

Nowe obostrzenia

Jednocześnie zaanonsował on kilka innych zarządzeń w związku z zagrożeniem Omikronem. Miasto rozszerzy obowiązek szczepień w zamkniętych pomieszczeniach restauracji, barów, klubów fitness i w salach zabaw dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Wymóg będzie obowiązywał od 14 grudnia.

Począwszy od 27 grudnia od wszystkich pracowników i klientów placówek gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, w klubach fitness i ośrodkach rozrywki wymagane będzie przedstawienie świadectwa otrzymania dwóch dawek szczepionki, zamiast - jak dotychczas - jednej.

Według lokalnego radia 1010 WINS de Blasio poinformował również, że miasto rozszerza obowiązek przyjęcia jednej dawki szczepionki na uczestników "zajęć pozalekcyjnych wysokiego ryzyka" np. w zespołach muzycznych i sportowych dla dzieci w wieku 5 lat i starszych. Wymóg, który wcześniej dotyczył tylko dzieci od 12. roku życia, zaczyna obowiązywać od 14 grudnia.

Miejski komisarz ds. zdrowia, dr Dave Chokshi, ostrzegł, że w ostatnich tygodniach liczba przypadków koronawirusa zwiększyła się z powodu wariantu delta.

- Od ostatniego, niskiego poziomu na początku listopada wzrosły ponad dwukrotnie. Zwiększyły się w każdej dzielnicy i każdej grupie wiekowej - zauważył Chokshi, dodając, że miasto musi być "jeszcze bardziej nieugięte niż wirus".

O opinię na temat nowych posunięć de Blasio 1010 WINS poprosiła Evana Thiesa, rzecznika obejmującego od 1 stycznia funkcję burmistrza Erica Adamsa.

- Burmistrz-elekt oceni (...) strategię dotyczącą Covid, gdy będzie na stanowisku. Dokona ustaleń w oparciu o naukę, skuteczność i porady specjalistów ds. zdrowia - oznajmił Thies.