Polska

Balcerowicz w „Newsweeku": Trybunał Stanu to w przypadku Kaczyńskiego minimum

Balcerowicz w „Newsweeku

To, co najbardziej mnie wścieka, to opowiadanie, że nic się nie da. Że PiS takie niewzruszone, taki teflonowe. To raczej dowód na to, że presja przeciwników władzy jest za słaba, za mało profesjonalna. Za mało działania, za dużo narzekania – mówi w „Newsweeku” prof. Leszek Balcerowicz.

Całą rozmowę z Leszkiem Balcerowiczem o tym, jak rozliczyć PiS, przeczytasz tutaj.

  • Prof. Leszek Balcerowicz apeluje w „Newsweeku”, by stworzyć „listę hańby i zaniedbań” rządu.– Trzeba przygotować listę największych łajdaków, którzy muszą mieć świadomość, że będą rozliczeni”
  • Listę otwiera Jarosław Kaczyński. „Trybunał Stanu to w jego przypadku minimum, śmieszna groźba w stosunku do tego, co zrobił Polsce”
  • Balcerowicz przyczynił się do powstania strony internetowej „Państwo PiS”, która pokazuje, co dzieje się w prokuraturze Ziobry, podaje nazwiska osób, które na podstawie wiarygodnych materiałów należy rozliczyć za to, że są prokuratorami partyjnymi
  • Całą rozmowę z Leszkiem Balcerowiczem o tym, jak rozliczyć PiS, przeczytasz tutaj.

Balcerowicz namawia również do rozliczenia TVP. Prezesa Jacka Kurskiego nazywa „dyrygentem kłamstw”. – Trzeba w odpowiednim trybie rozliczyć jego i wszystkich autorów kłamliwych pasków, komunikatów i materiałów. Trzeba osądzić za szczucie i podjudzanie do nienawiści. A jeśli na Woronicza dochodziło do nadużyć finansowych, to trzeba rozliczyć te nadużycia. W każdym społeczeństwie jest odsetek ludzi mających ciąg na pieniądze i władzę, i niemających skrupułów. Rozliczenie jest samoobroną społeczeństwa przed jego najgorszymi osobnikami. Zło niekarane się powtarza. A w przypadku TVP trzeba ją po prostu wyjąć z rąk polityków. Na zawsze – mówi Balcerowicz.

Całą rozmowę z Leszkiem Balcerowiczem o tym, jak rozliczyć PiS, przeczytasz tutaj.

Leszek Balcerowicz jest ekonomistą, profesorem SGH. Jako jedyny nie odmówił premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu przekształcenia PRL-owskiej gospodarki w wolnorynkową. Tak zwany plan Balcerowicza nie tylko umożliwił zdławienie hiperinflacji, wymienialność złotówki, reformę podatkową i bankową, ale stał się wzorem dla innych państw wychodzących z komunizmu. Był wicepremierem i ministrem finansów, prezesem NBP. Twórca Forum Obywatelskiego Rozwoju, autor kilkunastu książek dotyczących gospodarki i demokracji, m.in. „Trzeba się bić z PiS o Polskę”

Całą rozmowę z Leszkiem Balcerowiczem o tym, jak rozliczyć PiS, przeczytasz tutaj.