Polska

Ciekawe miejsca i atrakcje w okolicach Warszawy. Zobacz, gdzie warto pojechać

Ciekawe miejsca i atrakcje w okolicach Warszawy. Zobacz, gdzie warto pojechać
Największe w Polsce muzeum starych samochodów, jedyne w Europie Muzeum Gwizdka, a do tego skansen militarny, kolej wąskotorowa i gotyckie zamki – sposobów na spędzanie wolnego czasu pod Warszawą nie brakuje.

1 Położony na skarpie gotycki zamek wzniesiony został jeszcze w XIV wieku (rozbudowany w XV wieku). Dawniej była to siedziba książąt mazowieckich, potem własność królów polskich. Do dziś zachowały się: część grubych, ceglanych murów obronnych, a także trzy baszty, z których roztacza się rozległa panorama.

Czersk - ruiny gotyckiego zamku

Mariusz Nowik / dziennik.pl / Picasa

2 To tu znajduje się najwięcej zachowanych śladów dawnej żydowskiej społeczności – wśród nich są m.in. dwór cadyka i dom modlitwy, a także np. budynek dawnej synagogi – z dawnego wystroju zachowały się żeliwne słupy podtrzymujące płaski strop.

Góra Kalwaria

Agencja Gazeta / Fot. Franciszek Mazur Agencja Gazeta

3 Jedyne w Europie, a prowadzone przez uczniów, Muzeum Gwizdka. Istnieje od 1999 roku i liczy ponad 1 tys. eksponatów. Są wśród nich m.in. gwizdki techniczne (od czajników i np. parowozów), służbowe (policyjne i np. wojskowe), a także ludowe (od okaryn, przez fujarki po wierzbowe piszczałki). Najstarszym eksponatem jest ludowa ligawka licząca ok. 400 lat.

Gwizdały – muzeum Gwizdka

Shutterstock

4 Jedyne na świecie Muzeum Opowiadaczy Historii (zwane także MuBaBaO) znajduje się w prywatnym domu przy ul. Diamentowej 8. "Co tydzień można w nim spotkać się ludźmi, którzy godzinami snują historię – a robią to w sposób, który w Polsce pamięta już niewielu". Nierzadko gości opowiadaczy z innych państw, w tym m.in. Indii i Tunezji. Warto w Konstancinie-Jeziornej zajrzeć także do tężni solankowych, które działają od XX wieku, a także do Muzeum Papiernictwa w Dawnej Królewskiej Fabryce Papieru.

Konstancin-Jeziorna – muzea i tężnie

Polska Agencja Prasowa / Pawel Kula

5 Gotycki, ceglany, częściowo zachowany – wieża i fragmenty murów kurtynowych pochodzą z XIV wieku. Swoja siedzibę ma tu teraz muzeum historyczne, na miejscu oglądać można fotokopie rysunków, obrazy, a także broń i uzbrojenie z różnych epok.

Liw - zamek książąt mazowieckich

Polska Agencja Prasowa / Michał Sielewicz

6 Obiekt został otwarty pod koniec 1977 roku, jego celem jest upamiętnienie ciężkich walk stoczonych w 1944 roku w obronie przyczółku warecko-magnuszewskiego. Oglądać można m.in. fortyfikacje polowe i broń ciężką na stanowiskach bojowych, a także inne ekspozycje już w budynku, który swoja architekturą przypomina betonowy schron.

Mniszew – skansen militarny

Shutterstock

7 Znajdują się tu aż dwa unikalne w Polsce muzea: Prywatne Muzeum Sztuki Ludowej oraz Muzeum Motoryzacji i Techniki. Pierwsze w 1996 roku założył znany etnograf prof. Marian Pokropek, drugie powstało w 1995 roku i liczy ponad 300 zabytkowych pojazdów. Wśród nich są m.in.: kabriolet Józefa Stalina i mercedes 170V Lody Halamy. To największa placówka tego typu w kraju i jedna z największych w Europie!

Otrębusy

Polska Agencja Prasowa / Bartłomiej Zborowski

8 Największa działająca kolejka wąskotorowa w okolicach Warszawy. Pociągi pokonują trasę ok. 15 km z Piaseczna do Tarczyna (i z powrotem). Po drodze atrakcje dodatkowe, w tym m.in. ognisko, piknik, a także np. zwiedzanie Wild West City Runów, czyli westernowego miasteczka.

Piaseczno - kolejka wąskotorowa

Agencja Gazeta / Fot. Slawomir Kaminski AG

9 Willa powstała w latach 20. dla pisarza i jego żony. W czasie okupacji przebywali tu m.in. Czesław Miłosz, Krzysztof Kamil Baczyński, Leon Schiller, Pola Gajowiczyńska i np. Witold Lutosławski. Dziś mieści się tu muzeum z pamiątkami, w tym m.in. rękopisami, książkami, obrazami i meblami z epoki – wszystko to sprawia, jakby czas się tam zatrzymał. Zachwyca także przyległy park – posiadłość liczy ok. 17 ha.

Stawisko - dom Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów

Agencja Gazeta / Fot. Micha Mutor AG

10 Popularnie zwane też Zalewem Zegrzyńskim liczy 33 kmkw. i położone jest w rozlewisku rzek Narwi i Bugu. Przyciąga miłośników wszelkich sportów wodnych, w tym amatorów żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu, wioślarstwa i np. kajakarstwa. Chętni mogą także popływać na rowerze wodnym, ale też pospacerować i pojeździć na rowerze klasycznym – ponad 10 szlaków w okolicznych lasach sosnowych.

Zegrze – dokładnie Jezioro Zegrzyńskie

Polska Agencja Prasowa / Paweł Supernak