Polska

Członkowie drugiej kadencji Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem powołani. Premier: wasz głos jest najważniejszy

Członkowie drugiej kadencji Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem powołani. Premier: wasz głos jest najważniejszy

Członkowie drugiej kadencji Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem otrzymali w poniedziałek akty powołania. - Wyzwania związane z globalną rewolucją cyfrową czy transformacją energetyczną, która jest odpowiedzią na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi. To tematy, w których państwa głos jest najważniejszy - zwrócił się w liście do młodych premier Mateusz Morawiecki.

Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem jest organem opiniodawczo-doradczym przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Powołano ją w 2019 roku. Głównymi jej zadaniami jest między innymi wyrażanie opinii o projektach aktów prawnych i o programach rządowych w zakresie dotyczącym młodego pokolenia, a także inicjowanie i wspieranie działań na rzecz zwiększania poziomu partycypacji obywatelskiej młodych ludzi w Polsce.

W poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej, sekretarz stanu w KPRM Piotr Mazurek wręczył akty powołań kilkudziesięciu członkom drugiej kadencji Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Uroczystość odbyła się w kancelarii premiera.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Dziś to właśnie młode pokolenie sięga wzrokiem dalej"

"Już od ponad 30 lat żyjemy w wolnej Polsce, właściwie już przyzwyczailiśmy się traktować ten stan jako coś całkiem normalnego. Tak właśnie powinno być. (...) Są państwo pierwszym od ponad 200 lat pokoleniem, które dorastało w suwerennym i niezagrożonym wojną kraju. Poprzednie pokolenia nazwałbym pokoleniem walki. Państwa pokolenie to pokolenie wolności" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do członków Rady.

Morawiecki podkreślił, że "to wcale nie oznacza, że po odzyskaniu wolności przyszedł czas na historyczną drzemkę". "Paradoks odzyskania niepodległości polega na tym, że teraz mamy w Polsce jeszcze więcej spraw do załatwienia. Kiedyś musieliśmy bić się o odzyskanie suwerenności. Dziś musimy zawalczyć o coś zdecydowanie trudniejszego - o przyszłość" - napisał premier.

"Dziś to właśnie młode pokolenie sięga wzrokiem dalej, niż bohaterowie dawnych lat. Na naszych oczach rodzi się całkowicie nowy świat. Wyzwania związane z globalną rewolucją cyfrową czy transformacją energetyczną, która jest odpowiedzią na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi. To tematy, w których państwa głos jest najważniejszy" - podkreślił Morawiecki.

Piotr Mazurek wręczył akty powołań członkom drugiej kadencji Rady Dialogu z Młodym PokoleniemPAP/Paweł Supernak

Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem

Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem składa się z nie mniej niż 20 i nie więcej niż 35 osób. Jej członkami są przedstawiciele prezydenta, premiera, rzecznika praw dziecka, ministra właściwego ds. oświaty i wychowania, ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki, ministra właściwego do spraw kultury fizycznej, przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, Rady Działalności Pożytku Publicznego i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.

W skład rady wchodzą także m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych, młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego i Parlamentu Studentów RP, którzy będą stanowić w sumie co najmniej połowę jej składu. Członkostwo w radzie będzie kadencyjne. Kadencja trwa dwa lata.

Z kolei młodzieżowe rady przy jednostkach samorządu terytorialnego to fakultatywne organy o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym. Reprezentują one młodzież odpowiednio na poziomie gminy, powiatu lub województwa.

Rada Dialogu z Młodym PokoleniemPAP/Paweł Supernak