Polska

Dorota Kania w Polska Press to splunięcie w twarz wolnym mediom

Dorota Kania w Polska Press to splunięcie w twarz wolnym mediom

Skompromitowana, ale wierna PiS Dorota Kania, będzie miała ogromny wpływ na to, co ukazuje się w prawie wszystkich dziennikach regionalnych w Polsce.

Informacja o tym, że Dorota Kania została członkiem zarządu przejętego przez PKN Orlen wydawnictwa Polska Press zabrzmiała, jak żart. A, że pojawiła się w mediach 1 kwietnia, przez chwilę pomyślałem: „Prima aprilis, uważaj bo się pomylisz”.

Niestety nie pomyliłem się.

Skompromitowana w środowisku dziennikarskim, ale wierna PiS Dorota Kania, będzie miała ogromny wpływ na to, co ukazuje się w dwudziestu, czyli prawie wszystkich wydawanych w Polsce dziennikach regionalnych. Niedawne zapewnienia prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka i niektórych polityków obozu władzy, że ten kontrolowany przez państwo koncern naftowy kupił gazety i serwisy internetowe Polska Press nie po to, żeby je upolitycznić, możemy włożyć między bajki.

Niektórzy łudzili się, że PiS i kontrolowany obecnie przez państwo Orlen nie pójdą na rympał i nie będą od razu wyrzucać dotychczasowych szefów, a na ich miejsce instalować partyjnych funkcjonariuszy, udających dziennikarzy. Daniel Obajtek nawet obiecywał, że żadnych nacisków i wpływania na treści prezentowane w mediach Orlenu, nie będzie.

„Znam prawo prasowe. W żadnym wypadku nie będziemy wpływać na treści" – zadeklarował Obajtek w wywiadzie dla „Wprost”. Szef Orlenu i politycy z obozu rządzącego zaklinali się, że Orlen kupił Polska Press tylko po to, żeby gazety regionalne i serwisy internetowe były w polskich rękach. Oburzali się, gdy zadawano im pytania, po co koncern naftowy przejmuje te media i czy nie tylko po to, żeby przekształcić je w usłużne PiS-owi tuby propagandowe. Odwoływali się wtedy do patriotyzmu, mówili, że lepiej, żeby w Polsce media były w polskich, a nie niemieckich rękach. Słyszeliśmy nawet, że ci, którzy mają tu jakieś wątpliwości, chodzą na pasku Niemców realizujących swoje interesy.

Wygląda na to, że rządzący i Orlen postanowili jednak skończyć z cackaniem się. Doszli do wniosku, że trzeba przyspieszyć. Tym bardziej, że redaktorzy naczelni dzienników wydawanych przez Polska Press oświadczali, że nie dadzą łamać sobie kręgosłupów i nie pozwolą na przekształcenie ich gazet w partyjne biuletyny. Paweł Fąfara, członek zarządu Polska Press od 2009 r., pisał w tekście, który ukazał się we wszystkich dziennikach „Polska Press”:

„Zmienia się właściciel, my zostajemy tacy sami i takie pozostaną nasze gazety i portale internetowe. Uczciwe, niezależne, wolne”. I zapewniał: „Dopóki będziemy mogli – będziemy robić swoje”.

Paweł Fąfara nie będzie już mógł bronić niezależności mediów Polska Press, bo właśnie został zwolniony. Na jego miejsce oddelegowano Dorotę Kanię. Od 2016 roku jest ona redaktor naczelną propisowskiej Telewizji Republika, z której wywodzi się część kadr obecnej Telewizji Polskiej. Sama też często występuje w propagandowych programach TVP. Ze świecą można szukać jakiejś wypowiedzi Kani, która nie byłaby wazeliniarstwem wobec partii rządzącej. Kania z zapałem wychwala PiS i z furią rzuca się na tych, którzy ośmielają się mieć wątpliwości, że wszystko, co robi ta partia, jest słuszne. Do niedawna jej główną pasją było lustrowanie przeciwników PiS. Badała nawet przeszłość ich przodków. Kania jest współautorką obrzydliwych książek „Resortowe dzieci”, w których zajmowała się przeszłością rodziców m.in. niezależnych dziennikarzy.

W środowisku dziennikarskim Dorota Kania jest skompromitowana. Złamała bowiem podstawowe standardy profesjonalne, ale też etyczne, gdy poszła wyciągać pieniądze od Aleksandry Dochnal, żony Marka Dochnala, lobbysty siedzącego w areszcie od 2004 r. Kania obiecywała rodzinie Dochnala, że dzięki znajomościom w PiS i prokuraturze jest w stanie pomóc Markowi Dochnalowi opuścić areszt. Potrzebowała tylko pożyczki – prawie 270 tys. zł. Dostała ją, a zwróciła dopiero po tym, jak zagrożono jej ujawnieniem tej kompromitującej sprawy. Potem twierdziła, że stała się ofiarą politycznego spisku.

Do tej pory Dorota Kania mogła liczyć tylko na pracę w niszowych, wspieranych przez PiS mediach. Żadna szanująca się niezależna gazeta, serwis internetowy, rozgłośnia radiowa czy stacja telewizyjna nie zatrudniłaby jej. Wybranie Kani na członka zarządu Polska Press jest splunięciem w twarz niezależnemu dziennikarstwu. Współczuję szczerze dziennikarzom z mediów regionalnych, którzy będą mieli taką szefową. Dostali właśnie sygnał, że okres miodowy po przejęciu ich wydawnictwa przez Orlen, właśnie się skończył, więc o niezależności dziennikarskiej mogą już zapomnieć.

Obawiam się, że następnym krokiem będzie zwalnianie redaktorów naczelnych poszczególnych tytułów i przyprowadzanie na ich miejsce znajomych Doroty Kani oraz chwalców „słusznej linii partii”. Dobiorą sobie wyrobników, którzy napiszą teksty służące partii i nie będą się wstydzili pod nimi podpisać. Nie zabraknie takich, którzy zrobią to z ochotą, zwłaszcza gdy z Orlenu popłyną dodatkowe pieniądze na sowite wynagrodzenia. Naturalnie będzie to zaprzeczeniem podstawowej roli, jaką mają wypełniać media i dziennikarze w demokratycznym państwie, czyli kontrolowania władzy.

Dorota Kania na kierowniczym stanowisku w Polska Press to znak, że nastąpił bezpośredni atak na wolność mediów. To na tyle niewiarygodna decyzja, że przez chwilę nawet zastanawiam się, czy ludzie ją podejmujący, do końca zdawali sobie sprawę z tego, co robią. Politycy PiS wykazują się często absolutnym brakiem wiedzy i zrozumienia na temat funkcjonowania rynku medialnego oraz roli mediów w państwie demokratycznym. Wypowiedzi Daniela Obajtka o mediach świadczą o tym, że on też nie ma o tym bladego pojęcia. Ta ich ignorancja może sprawić, że wkrótce zaczną z przekonaniem tłumaczyć, iż nie ma się co czepiać Doroty Kani, bo jest zwykłą dziennikarką, tylko poglądy ma odmienne od opozycyjnych i „niemieckich mediów działających w Polsce”. Gdyby wiedzieli, czym są wolne media i niezależne dziennikarstwo, nie przeszłoby im to przez gardło.

Ignorancja czasami jest jakimś usprawiedliwieniem. Jednak nie w tym przypadku. Dla tych, którzy oddają Dorocie Kani wpływ na wolne do niedawna od politycznych wpływów media, niezależność dziennikarska się nie liczy. Ich celem jest podporządkowanie sobie mediów – na razie regionalnych, a potem też kolejnych ogólnopolskich. Duży krok w tym kierunku został właśnie wykonany.

Czytaj też: Kim jest Paweł Borys? I dlaczego to właśnie jego zaatakowały „Wiadomości”?