Polska

Formacja Nieżywych Schabuff oskarża TVP. „To kradzież"

Formacja Nieżywych Schabuff oskarża TVP. „To kradzież

Zdaniem Formacji Nieżywych Schabuff TVP bezprawnie wykorzystało przebój „Lato” do reklamy wakacyjnej trasy koncertowej telewizyjnej Dwójki. Lider zespołu Olek Klepacz zapowiada proces.

„Nie ma zgody na naruszenie moich praw przez TVP SA” – oświadczył Olek Klepacz. „Newsweekowi” tłumaczy: „Nie chodzi wyłącznie o odszkodowanie. Oczywiście nasz prawnik przygotowuje pozew, w którym będziemy domagać się odszkodowania i przeznaczymy je na cel charytatywny, który zapewne zaboli telewizję publiczną, jednak aspekt finansowy jest najmniej istotny. Najbardziej irytuje mnie ignorancja TVP. Uznanie, że wszystko im wolno. Stwierdzili, że nasza piosenka do fajny kawałek, dobrze się ludziom kojarzy, więc sięgnęli po nią, jak po swoją. To kradzież.

Czytaj też: Władimir Putin właśnie zeruje licznik kadencji prezydenckich

W oświadczeniu Klepacz napisał: „Niegodziwym, bezprawnym i nieprzyzwoitym jest fakt wykorzystania mojej piosenki „Lato” (jestem współautorem) do reklamy trasy koncertowej TVP, która w obliczu oficjalnego zakazu organizowania jakichkolwiek koncertów z udziałem publiczności, wydaje się być co najmniej niestosowna. Większość artystów w wyniku obostrzeń i zakazu tkwi od kilku miesięcy w „komie”… W tym przypadku mamy do czynienia z podziałem na artystów gorszych (zahibernowanych) i uprzywilejowanych których zakaz nie dotyczy”.

– To jest absolutne naruszenia praw autorskich na wielu poziomach. Po pierwsze wykorzystano moją piosenkę, nie pytając o zgodę. Po drugie nie zapytano, czy ktoś może ją zaśpiewać, bo w reklamie nie jest to nasze wykonanie, tylko śpiewają artyści TVP. Po trzecie wykorzystano ją do reklamy własnego produktu, czyli w celach czysto komercyjnych, marketingowych niemających nic wspólnego ze sztuką. I po czwarte wreszcie, dla mnie najważniejsze, robi to instytucja, z której działaniami propagandowymi absolutnie się nie zgadzam – mówi nam Klepacz.

Artysta kończy oświadczenie: „Sprzeciwiam się stanowczo sugestii wynikającej z treści reklamy, która stawia mnie w szeregu osób o artystycznej proweniencji nieprzystającej do mojej wrażliwości”.

– Nie miałem propozycji zagrania tej trasy, ale miałem propozycję wystąpienia w zeszłym roku w Opolu. Odmówiłem, ponieważ nie chcę występować na imprezach, które współorganizują ludzie odpowiedzialni za to, co dzieje się w kraju. W przypadku reklamowanej trasy TVP dochodzi jeszcze aspekt artystyczny. To nie megalomania, tylko przyzwoitość i uczciwość. Muzyka to pasja mojego życia, to, co robimy z Formacją, trzyma jakiś poziom, nie wstydzę się tego i nie zgadzam się, aby ktoś to pauperyzował i schlebiał takim, a nie innym gustom swoich odbiorców – dodaje w rozmowie z „Newsweekiem”. O wykorzystaniu utworu przez TVP dowiedział się od mamy. – Muzyka, którą tworzę to dorobek życia i nie zgadzam się na to, by ktoś z kim kompletnie się nie zgadzam, wycierał sobie nią gęb – kończy Klepacz.