Polska

"Gazeta Wyborcza": były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski objął stanowisko w Orlenie

Były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski objął stanowisko w Orlenie - przekazała w środę "Gazeta Wyborcza". 30 września prezydencki rzecznik informował, że kończy pracę na stanowisku ministra w Kancelarii Prezydenta RP. Ponad dwa tygodnie wcześniej we wpisie na Twitterze dementował doniesienia, że ubiega się o posadę członka zarządu Orlenu.

Pierwsze doniesienia medialne o przejściu Błażeja Spychalskiego do Orlenu pojawiły się 12 września w programie Onetu. Według źródeł portalu Spychalski miałby zastąpić w zarządzie Orlenu Adama Buraka, bliskiego współpracownika Daniela Obajtka. Burak odpowiada za komunikację i marketing.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Do tych doniesień Spychalski odniósł się tego samego dnia na Twitterze. "Jestem trochę zaskoczony, dowiedziałem się dzisiaj, że zabiegam o posadę członka zarządu Orlenu. Dementuję - nie zabiegam" - napisał 12 września.

Z końcem września Spychalski przestał być ministrem w Kancelarii Prezydenta

Z kolei 30 września prezydencki rzecznik poinformował, że kończy pracę na stanowisku ministra w Kancelarii Prezydenta RP. Nadal ma jednak wspierać głowę państwa jako społeczny doradca.

"Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zaufanie, którym obdarzył mnie ponad 3 lata temu! To wielka odpowiedzialność i honor służyć u jego boku Polsce, to także wspaniały czas dla mnie osobiście. Dzisiaj kończę pracę ministra, ale nadal będę wspierał prezydenta jako społeczny doradca" - napisał Spychalski na Twitterze.

Podziękował również wszystkim, którzy go wspierali, współpracownikom, pracownikom biura prasowego. "Jesteście świetnym zespołem, który każdego dnia daje z siebie wszystko! Dziękuję także dziennikarzom za codzienną współpracę" - napisał.

Twitter/@spychalski_b

Na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta oraz na rzecznika prasowego prezydenta Spychalski został powołany we wrześniu 2018 roku.

"Wyborcza": Spychalski dostał pracę w Orlenie

W środę "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że Spychalski dostał pracę w Orlenie. "Miejsce w Orlenie czekało na Spychalskiego od dawna. Dobrze zna się z szefem spółki Danielem Obajtkiem. Nieoficjalnie wiemy, że nie jest to stanowisko dyrektorskie - forma współpracy z koncernem jest inna" - napisano w artykule.

Redakcja portalu tvn24.pl zwróciła się z prośbą o komentarz do Biura Prasowego Orlenu. Do chwili publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Adam Bielan o Błażeju Spychalskim: jest świetnie zorganizowanym politykiem

O przejście Błażeja Spychalskiego do Orlenu był pytany w środowym wydaniu "Kropki nad i" lider Partii Republikańskiej Adam Bielan.

- Znam pana ministra Spychalskiego, przez lata blisko współpracowaliśmy. Jest świetnie zorganizowanym, dobrze wykształconym politykiem - powiedział.

Jak dodał, nie wie, jakie są okoliczności jego przejścia do Orlenu. - Dowiedziałem się o tym z mediów - przekazał.