Polska

Homoseksualizm jest "zaraźliwy"? Dera: nie w sensie dosłownym, ale podlega pewnym modom, trendom

Homoseksualizm jest

Prezydencki minister Andrzej Dera odniósł się w "Kropce nad i" w TVN24 do słów Jana Tadeusza Dudy, ojca prezydenta, który stwierdził, że "homoseksualizm jest w znacznym stopniu zjawiskiem zaraźliwym". - W sensie dosłownym zaraźliwy nie jest, natomiast podlega pewnym modom, że osoby, które takiej orientacji nie mają, mogą ze względu na modę, na to, co się dzieje, chcieć zmienić swoją orientację - powiedział.

Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, w rozmowie z "Newsweekiem" stwierdził, że "homoseksualizm jest w znacznym stopniu zjawiskiem zaraźliwym".

Dera, zapytany w "Kropce nad i" w TVN24 czy zgadza się z tymi słowami, odparł: "w sensie dosłownym zaraźliwy nie jest, natomiast podlega pewnym modom, że osoby, które takiej orientacji nie mają, mogą ze względu na modę, na to, co się dzieje, chcieć zmienić sobie swoją orientację".

Zapytany czy zna takie osoby, które chciał zmienic swoją orientację ze względu "na modę", powiedział, że nie umie powiedzieć, "czy (ze względu - red.) na modę czy nie". - Ale wiem, że jakoś wcześniej tych osób tyle nie było, a jakoś obecnie jest ich trochę więcej, szczególnie w wieku młodym - stwierdził.

- Może niektórzy próbują, młodzi są ciekawi, więc mogą próbować - dodał.

Na uwagę, że orientacja wynika z uwarunkowań biologicznych, Dera odpowiedział: "też może być, ja tego nie kwestionuję, ale z drugiej strony (może być też tak - red.), że czynniki zewnętrzne też mogą wpływać na zmianę orientacji".

- Osoby mogą podlegać pewnym trendom, żeby zmienić orientację - przekonywał.