Polska

Inwestycje prywatne najniżej od 1993 roku. Pracodawcy apelują do rządu

Inwestycje prywatne najniżej od 1993 roku. Pracodawcy apelują do rządu

Konfederacja Lewiatan apeluje do rządzących o pilne wdrożenie polityki nastawionej na promocję prywatnych inwestycji w Polsce. "Doceńcie największych prywatnych inwestorów na polskim rynku, którzy ze względu na skalę działalności mogą odegrać kluczową rolę w wychodzeniu gospodarki z pandemicznego kryzysu" - podkreślił Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan. Organizacja zaprezentowała trzy postulaty.

Konfederacja Lewiatan zwróciła uwagę, że w ubiegłym roku udział inwestycji prywatnych w produkcie krajowym brutto (PKB) spadł do najniższego poziomu od 1993 roku. W Unii Europejskiej był on niższy tylko w Grecji i Luksemburgu. Dlatego organizacja apeluje do rządu, samorządów, kluczowych decydentów polskiej gospodarki o pilne wdrożenie polityki nastawionej na promocję prywatnych inwestycji w Polsce.

Konfederacja Lewiatan

"Doceńcie największych prywatnych inwestorów na polskim rynku, którzy ze względu na skalę działalności mogą odegrać kluczową rolę w wychodzeniu gospodarki z pandemicznego kryzysu i wykorzystania szans rozwojowych Polski" - powiedział, cytowany w komunikacie, Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

"Szczególnie dziś potrzebne są nam inwestycje efektywne, nadążające za światowymi trendami, uwzględniające nowe technologie informacyjno-komunikacyjne czy robotyzacja. Właśnie o takie działania powinniśmy zabiegać i im sprzyjać" - dodał.

Konfederacja Lewiatan skupia ponad 4,1 tys. firm zatrudniających w sumie ponad 1 mln osób. Organizacja jest członkiem Rady Dialogu Społecznego.

Trzy postulaty

W ocenie pracodawców "aby zwiększać inwestycje prywatne potrzebne są kompleksowe działania w różnych dziedzinach gospodarki, i przede wszystkim, jasne i równe reguły gry".

W apelu pojawiły się trzy postulaty. "Należy spiąć różne projekty rządowe w jeden program gospodarczy, który powstanie we współpracy z przedsiębiorcami. Dotyczy to zwłaszcza Polskiego Ładu, Polskiej Polityki Przemysłowej a także Krajowego Planu Odbudowy" - wskazała Konfederacja Lewiatan.

Jak podkreślono, "bardzo ważne jest także zapewnienie stabilności regulacyjnej, aby nie zaskakiwać przedsiębiorców zmianami prawnymi". "Bez przewidywalnego państwa nie da się oszacować ryzyka i podjąć decyzji biznesowych – nie będzie inwestycji prywatnych. Aby tak się stało, bezwzględnie konieczne jest stabilne otoczenie regulacyjne i prawo stanowione na lata" - wyjaśniła organizacja.

Pracodawcy wskazali także, by planować i działać z myślą o globalnych uwarunkowaniach gospodarczych i specyfice polskiego rynku, o tym, co przed nami, a nie tylko koncentrowaniu się na rozwiązywaniu doraźnych problemów. "Właśnie taką logiką kierują się najwięksi inwestorzy, a bez ich zaangażowania możemy zapomnieć o stabilnym wzroście gospodarczym i rozwoju społecznym" - ocenił Lewiatan.

Jak czytamy w apelu - w czołówce prywatnych inwestorów w Polsce znajdowały się takie podmioty jak LG, Orange Polska, Schwarz (właściciel sklepów Lidl i Kaufland) oraz Jeronimo Martins (właściciel Biedronki). Podkreślono, że środki, które wydają na rozwój, przekładają się na miejsca pracy, nowe usługi, infrastrukturę – tutaj, w Polsce.

Nakłady inwestycyjneKonfederacja Lewiatan

Według organizacji to dobry moment na takie działania. Jak zauważono, "w pierwszym kwartale 2021 roku kołem zamachowym polskiej gospodarki niespodziewanie okazały się wydatki inwestycyjne firm, a nie konsumpcja gospodarstw domowych. Przedsiębiorstwa, znacznie wcześniej niż zakładali analitycy, zaczęły z większą odwagą podejmować ryzyko biznesowe". "Warto im to ułatwić, bo skorzystają na tym wszyscy" - dodano.