Polska

Jacek Sasin usuwa z PKO BP ludzi Morawieckiego. Zielone światło miał dać Kaczyński

Jacek Sasin usuwa z PKO BP ludzi Morawieckiego. Zielone światło miał dać Kaczyński

Kontrolę nad PKP BP sprawuje ekipa Jacka Sasina. Osoby związane z premierem Morawieckim próbują zablokować zatrudnienie w banku byłej PR-owiec Beaty Szydło, która miała mieć za zadanie skontrolowanie wydatków banku na marketing. Uderzyłoby to w ekipę premiera - podaje Onet.pl

Wicepremier Jacek Sasin ustawia swoich ludzi na posadach w banku i zastępuje nimi osoby ze środowiska premiera. Nowe twarze banku są z Ministerstwa Aktywów Państwowych, którym kieruje Sasin.

Jedna z posad czeka na Tomasza Trautsolta – byłego dyrektora generalnego Ministerstwa Aktywów Państwowych, zaufanego człowieka Sasina. Sasin wyznaczył także nową prezes banku i pozbył się z zarządu i rady nadzorczej osób związanych ze Zbigniewem Jagiełło, który to związany jest z Mateuszem Morawieckim.

Z informacji Onetu wynika, że „operacja miała na celu ograniczenie wpływów szefa rządu w sektorze finansowym, a zielone światło dla tej roszady miał dać sam Jarosław Kaczyński”.

Do pracowników banku ma dołączyć także Anna Plakwicz, dyrektorka od marketingu, sponsoringu i prewencji ubezpieczeń w PZU, której zadaniem miało być skontrolowanie wydatków banku na sponsoring, marketing i usługi informatyczne. Była to działka Mariusza Chłopika, bliskiego współpracownika Mateusza Morawieckiego; uczestniczył on w podejmowaniu decyzji odnośnie strategii marketingowych rządu. Prowadził nawet profil premiera na Facebooku - czytamy na Onecie.

- Przez lata na marketing, IT, sponsoring szły z PKO BP miliony złotych na dziesiątki projektów, stowarzyszeń, fundacji. To był łakomy kąsek. Myślę, że są tacy, którzy nie śpią spokojnie na myśl, że ktoś może zrobić audyt tych wydatków – mówią politycy PiS dla Onetu.

Wspomniana Anna Plakwicz dbała wcześniej o wizerunek Beaty Szydło. To ona stoi także za kampanią na temat reformy sądów, która nazywała się „Sprawiedliwe sądy”, jak i za billboardami szkalującymi polskich sędziów. Na takich działaniach marketingowych Plakwicz miała zarobić 1 mln zł.