Polska

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. "Uwaga na fałszywą stronę"

Klienci dużego banku na celowniku oszustów.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT) Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega przed kampanią podszywają się pod Bank Pekao. Jak wskazano, celem jest zdobycie danych do bankowości elektronicznej.

Zespół cyberbezpieczeństwa w KNF we wtorkowym wpisie na Twitterze poinformował o niebezpiecznej kampanii reklamowej podszywającej się pod Bank Pekao. "Po kliknięciu w link z reklamy jesteśmy przenoszeni do oszukańczej witryny, której celem jest zdobycie naszych danych do bankowości elektronicznej!" - czytamy. W efekcie cyberprzestępcy mogą sięgnąć po nasze oszczędności zgromadzone na koncie bankowym.

Jak podano, niebezpieczna domena to: pekraeo[.]xyz.

Do wpisu dołączono treść oszukańczej reklamy w serwisie Facebook. "Bank Pekao przekazuje 900zl na konto! Wpisz numer klienta i otrzymaj 900zl na konto!" - czytamy (pisownia oryginalna).

Oszuści atakują

W ostatnim czasie obserwujemy wzmożoną aktywność oszustów. W połowie czerwca , że do resortu trafiają zgłoszenia o połączeniach telefonicznych, w których osoba dzwoniąca lub automat informuje odbiorców o przeprowadzeniu "nieautoryzowanej transakcji bankowej".

Wcześniej przed osobami podającymi się za pracowników instytucji finansowych, a także przed wysyłającymi fałszywe wiadomości z informacją o wyłączeniu dostępu do konta i karty .

Niedawno Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informowała, że blisko 15 tysięcy adresów znajduje się na liście ostrzeżeń. Strona została uruchomiona w marcu ubiegłego roku wspólnie z NASK, Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi.