Polska

Koncern Alibaba ukarany gigantyczną grzywną za naruszenie zasad konkurencji

Koncern Alibaba ukarany gigantyczną grzywną za naruszenie zasad konkurencji
Chiński gigant e-commerce, koncern Alibaba, został w sobotę ukarany grzywną w wysokości 18,3 mld juanów (2,8 mld USD) za naruszenie zasad konkurencji w sytuacji, gdy Komunistyczna Partia Chin (KPCh) zacieśnia kontrolę nad szybko rozwijającą się branżą internetowych technologii.

Przywódcy partyjni są zaniepokojeni dominacją największych chińskich firm internetowych, które rozszerzają swoją działalność na sektor finansowy, usługi zdrowotne i inne newralgiczne obszary. KPCh utrzymuje, że egzekwowanie prawa antymonopolowego, zwłaszcza w branży wysokich technologii, jest w tym roku priorytetem – pisze agencja AP.

Koncern Alibaba ukarany

Koncern Alibaba został ukarany grzywną za "wykorzystywanie swojej dominującej pozycji" w celu ograniczenia konkurencji przez sprzedawców detalicznych, którzy korzystają z jego platform i utrudnianie "wolnego obrotu" towarami – poinformował Państwowy Urząd Regulacji Rynku (SAMR). Jak przekazał urząd, grzywna jest równa 4 proc. całkowitej sprzedaży firmy w 2019 roku opiewającej na 455,712 mld juanów (69,5 mld USD).

Firma oświadczyła, że przyjmuje karę i obiecała, że będzie działać zgodnie z prawem z najwyższą starannością.

Associated Press zwraca uwagę, że nałożona kara to nowe niepowodzenie koncernu Alibaba i jego założyciela miliardera Jacka Ma po listopadowej decyzji regulatorów o zawieszeniu debiutu giełdowego związanej z Alibabą spółki Ant Group o wartości 37 mld USD i wszczęciu dochodzenia antytrustowego przeciwko gigantowi e-commerce. Wcześniej, w październiku 2020 roku, Ma krytykował chińskie państwowe banki i system regulacji finansowej.