Polska

Kto ingeruje w praworządność w Polsce? Europoseł Jurgiel: nazwiska nie pamiętam

Kto ingeruje w praworządność w Polsce? Europoseł Jurgiel: nazwiska nie pamiętam

Komisja Europejska ingeruje tam, gdzie nie ma kompetencji - przekonywał w Sejmie europoseł Krzysztof Jurgiel z Prawa i Sprawiedliwości. Nie potrafił jednak odpowiedzieć na pytanie, który przedstawiciel organu Unii Europejskiej jest twarzą tych ingerencji.

W poniedziałek minister sprawiedliwości, prokurator generalny i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro ocenił, że .

Następnego dnia szef KPRM Michał Dworczyk, wyraził nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, kiedy trzeba będzie zastosować weto. Z kolei zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha na antenie Polskiego Radia powiedział, że Andrzej Duda popiera działania rządu w sprawie budżetu unijnego.

Czym właściwie jest praworządność? Odpowiada europoseł Krzysztof Jurgiel

Były minister rolnictwa, a obecnie europoseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Jurgiel pytany był na sejmowym korytarzu przez reportera TVN24 Radomira Wita o to, czym jest praworządność. - To przestrzeganie praw zapisanych w odpowiednich dokumentach - odparł.

Na uwagę reportera, że o zasadach praworządności mówi w związku z tym m.in. obowiązujący w naszym kraju Traktat o Unii Europejskiej, Jurgiel odparł, że w Polsce "mamy demokratycznie wybrany Sejm, (który - red.) przyjmuje ustawy". Przekonywał potem, że Komisja Europejska ingeruje tam, gdzie nie ma kompetencji.

Na pytanie, kto konkretnie ingeruje w polską praworządność, stwierdził, że "oni, członkowie Komisji Europejskiej". Dopytywany o nazwiska wymienił byłego już komisarza do spraw praworządności Fransa Timmermansa i "panią wiceprzewodniczącą". - Nazwiska nie pamiętam. Ta, która została ostatnio wybrana - powiedział.

- To wiceprzewodnicząca Parlamentu (Europejskiego - red.) - dodał po chwili. Na kolejne pytanie, czy chodzi mu o wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego (wiceprzewodniczących w tej instytucji jest siedmioro), czy wiceszefową Komisji Europejskiej (oprócz Very Jourovej funkcję wiceprzewodniczących pełnią dwie kobiety) europoseł odpowiedział: - Parlamentu. Komisji też.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW PO POŁUDNIU" - Zjednoczona Prawica ostro o mechanizmie praworządności: