Polska

Kukiz'15: Rozmowy w sprawie konopi z przedstawicielami resortów zdrowia i rolnictwa

Kukiz'15: Rozmowy w sprawie konopi z przedstawicielami resortów zdrowia i rolnictwa

​Poseł Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Jarosław Sachajko zapowiedział spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Zdrowia. Rozmowy będą dotyczyły hodowli konopi siewnych i medycznych. Kukiz'15 chce także szukać poparcia PiS w sprawie projektu dotyczącego referendów lokalnych.

Reklama

Poseł Sachajko ze strony Kukiz'15 rozmawia z przedstawicielami PiS w sprawie poparcia projektów jego ugrupowania. Jego partnerem w tych rozmowach jest przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Do tej pory "dopięta" została ustawa antykorupcyjna, która zakłada m.in. że osoby skazane za korupcję będą miały zakaz pracy oraz zajmowania funkcji m.in. w instytucjach publicznych.

Ułatwienie uprawy konopi siewnych

- W piątek te rozmowy będą kontynuowane. Mają być na nim przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Zdrowia i mamy dopiąć dwie ustawy konopne, czyli dotyczące konopi siewnych i medycznych - powiedział polityk Kukiz'15.

Jak tłumaczy Sachajko, w projekcie dotyczącym konopi siewnych chodzi o to, aby ułatwić ich uprawę oraz podnieść próg substancji psychoaktywnych THC z 0,2 do 0,3 proc., aby rolnicy nie obawiali się tego, że za przekroczenie o 0,01 proc. już stawali się przestępcami.

Konopie medyczne uprawiane w Polsce

Z kolei w przypadku konopi medycznych Kukiz'15 proponuje, aby były one uprawiane w Polsce, w krajowych instytutach badawczych, które mają odpowiednie warunki, a nie - jak jest obecnie - były importowane z Kanady, Izraela czy Holandii.

- Wydaje się, że jest w tej chwili na to zgoda, dlatego w piątek będzie spotkanie już z konkretnymi ministrami i mam nadzieję, że dopniemy te dwie ustawy - podkreśla poseł.

Sachajko ma także w piątek rozmawiać ze Schreiberem w sprawie ustawy dotyczącej referendów lokalnych, która miałaby ułatwić ich organizację i przeprowadzenie, ale żeby referenda odbywały się w ważnych sprawach dla lokalnej społeczności.