Polska

Kwiatkowski: o wyborach zdecydował nie uprawniony organ, ale premier, to sytuacja kuriozalna

Kwiatkowski: o wyborach zdecydował nie uprawniony organ, ale premier, to sytuacja kuriozalna

W raporcie Najwyższej Izby Kontroli jasno pokazano, że doszło do złamania przepisów prawa, że to prawo złamali najważniejsi urzędnicy państwowi - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator niezależny, były prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Odniósł się do przedstawionych przez obecnego szefa izby Mariana Banasia wyników kontroli w sprawie wyborów kopertowych.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przedstawił w czwartek wyniki kontroli NIK dotyczącej przygotowań do zeszłorocznych wyborów kopertowych, które miały się odbyć 10 maja, ale ostatecznie nie zostały przeprowadzone. Banaś mówił między innymi, że decyzje premiera Mateusza Morawieckiego o zleceniu druku kart wyborczych, "były pozbawione podstaw prawnych".

OGLĄDAJ CAŁĄ KONFERENCJĘ NIK

Najwyższa Izba Kontroli skierowała do prokuratury dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - przez zarząd Poczty Polskiej i zarząd Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Do tej sprawy odniósł się w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, który w latach 2013-2019 sam był prezesem Najwyższej Izby Kontroli.

OGLĄDAJ "FAKTY PO FAKTACH" W INTERNECIE W TVN24 GO

Kwiatkowski: jasno pokazano, że doszło do złamania przepisów prawa

- W tym raporcie jasno pokazano, że doszło do złamania przepisów prawa, że to prawo złamali najważniejsi urzędnicy państwowi - mówił Krzysztof Kwiatkowski. - Tylko rodzi się pytanie o to, że kowal zawinił, a cygana powiesili - kontynuował, nawiązując do tego, że złożono zawiadomienie w sprawie działań zarządów Poczty Polskiej i PWPW, a nie działań samego premiera czy podległych mu ministrów.

Zwrócił wagę, że zgodnie z przepisami decyzje w sprawie organizacji wyborów podejmuje Państwowa Komisja Wyborcza. - Tu decyzje podejmuje nie ustawowo upoważniony organ, tylko premier. To sytuacja kuriozalna - ocenił.

"Tego raportu nie napisał Marian Banaś ani żaden z wiceprezesów"

Kwiatkowski dodał, że "jest jednak w tej historii coś optymistycznego". - Polska ma jedną z najlepiej działających instytucji kontrolnych na świecie - stwierdził.

- Tego raportu nie napisał Marian Banaś ani żaden z wiceprezesów, ten raport napisali kontrolerzy, którzy tym raportem pokazali: my zawsze będziemy stać na straży interesów obywateli - dodał senator.