Polska

Ministerstwo zaczyna rewizję podręczników szkolnych. "Dostęp do prawdy jest blokowany"

Ministerstwo zaczyna rewizję podręczników szkolnych.
Ministerstwo edukacji rozpoczyna przegląd treści podręczników szkolnych, podaje "Nasz Dziennik". Co specjaliści przeanalizują na początek?

Na pierwszy ogień pójdą podręczniki do języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Ich oceną zajmie się grono ekspertów zaproszonych przez ministra Czarnka.

Spotkają się trzy zespoły ekspertów z nauk humanistycznych, którzy zapoznają się z tym, w jaki sposób podstawy programowe zostały odzwierciedlone w podręcznikach – informuje w "Naszym Dzienniku" Radosław Brzózka, szef gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki.

"Dostęp do prawdy jest wręcz blokowany"

Zapytywany o cel takich działań, odpowiada: Wiedza przekazywana uczniom ma być podawana nie w oderwaniu od tożsamości cywilizacyjnej Polaków, ale w kontekście kultury łacińskiej, bo w tej kulturze szczególnie pielęgnuje się wszelką naukę, poszukuje się mądrości.

Jesteśmy dziedzicami tradycji greckiej, antycznej, ale też tymi, którzy, oświetleni światłem Ewangelii, poszukują prawdy w sposób pozbawiony uprzedzeń i dbają o to, żeby ta prawda była dostępna w sposób powszechny, a nie była jakąś wiedzą tajemną. Niestety, w wielu kulturach i cywilizacjach tak się dzieje, że dostęp do prawdy jest wręcz blokowany – dodaje Brzózka.