Polska

Niemcy: Niż burzowy Ignatz szaleje. Możliwe krótkotrwałe tornada

Niemcy: Niż burzowy Ignatz szaleje. Możliwe krótkotrwałe tornada

Niemcy: Niż burzowy Ignatz szaleje. Możliwe krótkotrwałe tornada

Świat
40 minut temu

Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) ostrzega przed krótkotrwałymi tornadami w związku z nadejściem niżu burzowego Ignatz na teren kraju. W czwartek nad ranem spowodował on ulewne deszcze i burze w Niemczech. Niż przyniósł także silne porywy wiatru, które miejscami dochodziły do 120 kilometrów na godzinę.

W ciągu dnia DWD spodziewa się silnych porywów wiatru do 105 kilometrów na godzinę w pasie przez środkowe, wschodnie i północno-wschodnie Niemcy. W górach może wiać nawet z prędkością do 120 km/h.

W Dolnej Frankonii (Bawaria) odnotowano w czwartek rano dziesiątki zgłoszeń, głównie z powodu powalonych drzew, przewróconych ogrodzeń budynków lub zerwanych pokryć dachowych. W niektórych miejscach doszło do przerw w dostawach prądu i zamknięcia linii kolejowych.

W Wuerzburgu przewróciło się rusztowanie przy stacji ratunkowej Czerwonego Krzyża. Według wstępnych informacji, nikt nie został poszkodowany - informuje agencja dpa. Straż pożarna w tym mieście zaapelowała do mieszkańców, aby unikali niepotrzebnego przebywania na zewnątrz. W Augsburgu, z powodu burzy, zamknięto w czwartek zoo.

W Nadrenii-Palatynacie także wielokrotnie wzywano straż pożarną, głównie do powalonych drzew, które m.in. powodowały czasowe ograniczenia w ruchu drogowym.

Koleje Deutsche Bahn ostrzegają przed możliwym odwołaniem lub opóźnieniem pociągów z powodu burzy.

W północnej części Niemiec służby meteorologiczne ostrzegają przed burzami z silnym wiatrem o prędkości do 105 kilometrów na godzinę, przemieszczającymi się w kierunku wschodnim. Krótkotrwałe tornada nie są wykluczone - poinformowano.
Według DWD w godzinach popołudniowych w czwartek wiatr osłabnie.

Komentuj
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | silny wiatr | burze nad Polską | załamanie pogody | niż Ignatz | tornada