Polska

"Ośmieszające polski system prawny praktyki wielkich sieci". Związkowcy o niedzielach bez handlu

Handlowa Solidarność i kilka organizacji przedsiębiorców zwróciły się z apelem do wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina o pilną nowelizację zakazu handlu w niedziele. Jak wskazano, część przepisów "jest nieprecyzyjna, co otwiera drogę do ich omijania wbrew intencjom, jakie przyświecały ustawodawcy i w zasadzie ośmiesza polski rząd, parlament".

Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność", który jest autorem pisma, zwrócił uwagę, że "prawo obchodzi już coraz więcej działających w Polsce sklepów spożywczych". "Otwierają się w niedziele, rozszerzając ofertę o usługi pocztowe" - zaznaczył. Tymczasem - jak zauważył Bujara - "jedną z kluczowych intencji inicjatywy dotyczącej wprowadzenia ustawowego ograniczenia w handlu w niedziele i święta obok kwestii pracowniczych była również kwestia poprawy kondycji finansowej i zwiększania szans przetrwania na rynku małych i średnich przedsiębiorstw handlowych, a także firm z sektora usługowego, m.in. z gastronomii i hotelarstwa".

W ocenie przewodniczącego handlowej Solidarności "omijanie zapisów ustawy stawia te nieduże rodzime przedsiębiorstwa na przegranej pozycji w starciu z międzynarodowymi sieciami handlowymi". "W naszej ocenie niezbędna jest pilna nowelizacja ustawy, która ukróci ośmieszające polski system prawny praktyki wielkich sieci" - podkreślił.

Pod apelem podpisały się Rada Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" oraz organizacje polskich przedsiębiorców, m.in. Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usłgu, Kongregacja Przemysłowo-Handlowa, Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielczości Spożywców "Społem" i Stowarzyszenie Handlowców "Kupiec".

Powyższe podmioty liczą na szybką reakcję wicepremiera Gowina. "Szybkie wyznaczenie terminu spotkania, podczas którego moglibyśmy szczegółowo omówić zarysowane wyżej problemy oraz poszukać ścieżki ich rozwiązania. Ufamy, że Pan Premier podejmie zdecydowane działania w tej sprawie w interesie polskich przedsiębiorców, polskich pracowników i polskiej gospodarki" - stwierdził Bujara.

Ponadto, jak poinformowano w komunikacie, Kongregacja Przemysłowo-Handlowa w czwartek złożyła na ręce premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałek Sejmu Elżbiety Witek "oficjalne poparcie dla działań na rzecz uszczelnienia zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę".

Zapowiedź zmian w przepisach

O tym, że trzeba reagować na działania rynkowe i "pewne luki w prawie, które mogą powstać albo powstały wcześniej", mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Mueller.

Wcześniej zmiany w przepisach zapowiadał poseł PiS Janusz Śniadek. Parlamentarzysta w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" informował, że projekt nowelizacji ustawy trafi do Sejmu na początku lipca. Do tej pory projekt nie został opublikowany na sejmowych stronach.

Polska Izba Handlu w odniesieniu do zapowiedzi zmian w przepisach, podkreśliła, że "obowiązujący obecnie zakres wyłączeń odpowiada potrzebom małych sklepów". "Biorąc pod uwagę relatywnie krótki okres funkcjonowania ustawy w pełnym zakresie (nieco ponad rok) i mający w międzyczasie miejsce kryzys związany z pandemią, wizja kolejnych zmian, które mogą ograniczyć funkcjonowanie małych sklepów nie wydaje się kierunkiem właściwym" - oceniono.

Jednocześnie organizacja zaznaczyła, że w przypadku gdyby miało dojść do nowelizacji ustawy, to należy ją zaplanować w taki sposób, "aby nie pogorszyła obecnych możliwości funkcjonowania małych sklepów w niedziele niehandlowe lub w miarę możliwości stworzyć warunki do lepszego wykorzystania posiadanych przez nie zasobów". "Dlatego też ewentualne zmiany powinny być planowane w tym zakresie niezwykle rozważnie" - podkreśliła PIH.

Usługi pocztowe w sklepach

Kilka dni temu informowaliśmy o . Chodzi o testowe poszerzenie dotychczasowej współpracy, polegające na możliwości odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronki. Usługa jest dostępna - jak poinformowało biuro prasowe sieci - "w jednostkowych lokalizacjach". Z tego powodu sklepy Biedronki w wybranych lokalizacjach były otwarte w ostatnią niedzielę niehandlową.

Pod koniec maja br. Kaufland wprowadził usługi pocztowe we wszystkich sklepach, również w hipermarketach. Na razie sieć nie zdecydowała się, by otworzyć swoje placówki w niedziele, ale bierze taką możliwość pod uwagę.

To nie są jedyne sieci handlowe, które wprowadziły usługi pocztowe. Pod koniec 2020 roku współpracę z firmą kurierską DHL Parcel nawiązało niemal pół setki sklepów Stokrotka Express. W marcu 2021 roku również sieć Intermarche poinformowała, że część jej placówek zostanie otwarta w niedziele i będzie świadczyć usługi pocztowe. Do grona sieci czynnych w ostatni dzień tygodnia dołączył Polomarket.

W listopadzie 2019 Grupa Eurocash poinformowała, że w swoich placówkach. Potem kolejne marki należące do Grupy poszły tym samym tropem – usługi pocztowe są świadczone w Delikatesach Centrum, Lewiatanie czy Euro Sklepie.

W niedziele objęte zakazem handlu otwierają się nie tylko mniejsze i większe sklepy spożywcze, ale.

Niedziele handlowe w 2021 rokuPAP