Polska

Pociągi wrócą do Końskich. To tam Andrzej Duda na peronie podpisał ustawę "Kolej Plus"

Pociągi wrócą do Końskich. To tam Andrzej Duda na peronie podpisał ustawę

Pociągi wrócą do Końskich. To tam Andrzej Duda na peronie podpisał ustawę "Kolej Plus"

WIADOMOŚCI LOKALNE
8 minut temu

O tym, że pociągi pasażerskie wrócą na szlak przez Końskie, poinformował marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Jego zdaniem, "niewielu wierzyło", że takie połączenia wrócą. Peron w Końskich przebił się do mediów po tym, jak pojawił się na nim Andrzej Duda. To tam podpisał ustawę "Kolej Plus". W marcu zeszłego roku sieć obiegło zdjęcie z tego zdarzenia. Głowa państwa obiecywała wtedy, że pociągi wrócą do tego miasta i szeregu innych miejscowości.

Okazuje się, że podróżni z Końskich wsiądą do pociągu od połowy grudnia. Umożliwi to powrót pasażerskich składów na linię kolejową nr 25.

"Przywracamy połączenia między Skarżyskiem-Kamienną a Tomaszowem Mazowieckim przez Końskie i Opoczno" - przekazał marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski na Facebooku.

Z wpisu wynika, że w Końskich, gdzie prezydent Andrzej Duda na peronie podpisał ustawę Kolej Plus, od 12 grudnia 2021 r. zacznie zatrzymywać się co najmniej osiem pociągów regionalnych dziennie - po cztery w każdą stronę.

Jak dodał, przechodząca przez tę miejscowość linia kolejowa nr 25 zostanie zelektryfikowana.

"Zobaczyliśmy obraz białej plamy komunikacyjnej"

"Sceptycy z niedowierzaniem patrzyli na podpisanie ustawy na peronie z którego od 13 lat nie mógł skorzystać żaden pasażer. W obiektywach kamer zobaczyliśmy prawdziwy obraz białej plamy komunikacyjnej: zabite okna budynku stacji kolejowej. Tak to wygląda dziś" - opisał Andrzej Bętkowski.

Dodał, że w Tomaszowie Mazowieckim lub Skarżysku-Kamiennej pasażerowie będą mogli przesiąść się na pociągi w stronę łodzi, Warszawy czy Krakowa.

Od 2009 roku przez Końskie przejeżdżają tylko składy towarowe. "Tyle czasu musieliśmy czekać na to, aby w końcu przestano mówić, że »nie opłaca się«. Ci, którzy likwidowali te połączenia ,nie brali pod uwagę czynnika społecznego. W ten sposób odbierano szanse i możliwości przed wieloma Polakami z mniejszych miejscowości" - uznał świętokrzyski marszałek.

Bętkowski poinformował również, iż dzięki ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi i wiceministrowi Andrzejowi Bittelowi, PKP PLK "wyremontują i poprawią bezpieczeństwo" na peronach przy szlaku nr 25. "Na dniach zostanie ogłoszony przetarg na to zadanie" - zapowiedział.

Podziękował także za współpracę marszałkowi województwa łódzkiego Grzegorzowi Schreiberowi.

Duda w Końskich: wielu ludzi odzyska możliwości komunikacyjne

Prezydent Duda podpisał ustawę "Kolej Plus" 4 kwietnia 2020 roku. Nowe prawo wprowadziło Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej i ma przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu - przypomniał polsatnews.pl.

- Program rusza także tutaj, w Końskich (...). Cieszę się, że jesteśmy w województwie świętokrzyskim i właśnie tutaj czynimy pierwsze kroki, aby wykluczenie komunikacyjne tego miasta wymazać raz na zawsze z mapy, rysując na powrót linię kolejową - mówiła wówczas głowa państwa.Prezydent wyliczał, że wartość programu Kolej Plus do roku 2028 wyniesie 6,5 mld zł. - Mam nadzieję, że wiele miast i ludzi dzięki temu programowi odzyska swoje możliwości komunikacyjne. Co najmniej 20 miast średniej wielkości, powyżej 10 tys. mieszkańców, otrzyma połączenia kolejowe - ogłaszał Duda.

Wróciły pociągi do Walił, pojawią się w Uhercach

Jak na początku 2020 roku zapowiedział resort infrastruktury, dzięki nowym przepisom w początkowym etapie przywrócone zostaną regularne połączenia kolejowe do 20 miejscowości, między innymi do Jastrzębia-Zdroju, Sokołowa Podlaskiego czy Włodawy.

Na razie w dwóch pierwszych miastach pasażerskiej kolei nie ma, a do Włodawy składy lokalne docierają tylko w wakacyjne weekendy.

W niektórych regionach Polski przywracane są kursy pociągów. Przykładowo od 1 maja kolej znów jeździ na podlaskiej trasie Białystok-Waliły, natomiast od najbliższej soboty PKP Intercity - po ponad 10 latach całkowitego wyłączenia tej trasy - obsłuży stacje Uherce Mineralne i Lesko Łukawica w Bieszczadach.

Komentuj
Dowiedz się więcej na temat: końskie | Andrzej Duda | PKP | Pociąg

Reklama

Reklama

ZAKUPY