Polska

Polska to dziś kraj przerażonych ludzi. Tzw. indeks niepokoju jest u nas najwyższy na świecie

Polska to dziś kraj przerażonych ludzi. Tzw. indeks niepokoju jest u nas najwyższy na świecie

W pandemii boimy się wszystkiego: utraty zdrowia i pracy, braku pieniędzy na opłacenie rachunków, a nawet chodzenia do sklepów.

„Przerażony jak Polak” – mogą od dziś mówić wszyscy, którzy przeczytają najnowszy raport Global State of the Consumer Tracker przygotowany przez firmę Deloitte. Tzw. Indeks niepokoju* wynosi w Polsce 34 proc. i jest to to najwyższy wynik wśród wszystkich badanych krajów. Tak, jesteśmy krajem przerażonych ludzi.

Większość naszych lęków ma oczywiście związek z pandemią koronawirusa: 66 procent Polaków martwi się o swoje zdrowie, a 82 procent drży o zdrowie swoich bliskich. Nic dziwnego, skoro każdy dzień przynosi co najmniej 20 tysięcy nowych zakażeń, a dzięki ekspertom doskonale wiemy, że prawdziwa liczba zakażonych jest co najmniej kilkakrotnie wyższa.

Gdyby miało zabrankąć

Boimy się już właściwie wszystkiego: utraty pracy (54 proc.), ale też powrotu do biura czy zakładu z pracy zdalnej (35 proc.) Sen z oczu spędzają nam pieniądze, a raczej ich brak. 32 procent Polaków nie wie, czy będzie w stanie uregulować nadchodzące płatności, a 40 procent odkłada większe zakupy na później.

I nigdzie nie czujemy się bezpiecznie: ani w restauracjach, kiedy jeszcze były czynne, ani w hotelach, kiedy przyjmowały gości, ani w samolotach, kiedy można było jeszcze latać bez ryzyka, że po wylądowaniu utkniemy na kwarantannie. Co gorsza, boimy się też chodzenia do sklepów (61 proc.) i pewnie właśnie dlatego wróciliśmy do kupowania na zapas. Aż 45 proc. polskich konsumentów, a więc najwięcej w Europie, deklaruje, że kupują więcej, niż są w stanie zużyć na bieżąco. Na zapas, na wypadek gdyby miało zabraknąć.

„To wzrost w ciągu miesiąca o 9 punktów procentowych i wynik przewyższający nawet ten historycznie najwyższy z pierwszej połowy czerwca, kiedy odpowiedziało tak 44 proc. konsumentów. Na świecie częściej od nas kupują na zapas Hindusi (67 proc.) i Chińczycy (61 proc.)” – informują badacze z Deloitte.

Aż o 14 punktów procentowych wzrosły obawy Polaków przed podróżami komunikacją miejską. W najbliższych dniach aż 58 proc. ankietowanych planuje ograniczyć korzystanie z miejskich środków transportu.

Zapewnienia brzmią zabawnie

Dlaczego wcale mnie dziwią te wyniki? Bo wszędzie wokół siebie widzę przerażonych ludzi. Ludzi, którzy nie ufają w rządowe zapewnienia, że pandemia jest pod kontrolą. Ludzi, którzy panicznie boją się tego, że gdyby oni sami lub ich bliscy musieli trafić do szpitala, to nie znajdzie się dla nich miejsce. A widzą, że wirus, który jeszcze dwa miesiące temu był czymś odległym, teraz jest bardzo blisko. Dotyka krewnych i znajomych, przychodzi do ich własnych domów. A wtedy muszą sobie z nim radzić sami, nie mogą liczyć na ochronę zdrowia, bo jest w tej chwili skrajnie niewydolna. Wiedzą, że nie mogą nawet oczekiwać, że Sanepid powie im, co mają robić, bo się do niego po prostu nie dodzwonią. Więc zostaną ze swoją chorobą sami. Słabi i przerażeni.

Wielu Polaków panicznie boi się, że straci pracę. Na razie pracodawcy nie zwalniają tylko dlatego, że to był warunek otrzymania pieniędzy z rządowej pomocy, jaką dostali w czasie pierwszego lockdownu. Gdyby zmniejszyli zatrudnienie, musieliby zwracać pieniądze. Ale kiedy minie określone w umowie o tarczy antykryzysowej 9 miesięcy, nie będą mieli ani skrupułów, ani wyjścia: zaczną zwalniać, wiedząc, że na kolejną transzę pomocy nie ma co liczyć.

To dlatego na razie w oficjalnych statystykach nie widać wzrostu bezrobocia. Również dlatego, że cała masa ludzi ma własne biznesy, etaty czy umowy o dzieło, ale nie ma pracy. Ci ludzie nie zarabiają i nie dostaje żadnej pomocy. To ogromna, 3-milionowa rzesza drobnych przedsiębiorców, to setki tysięcy kosmetyczek, fryzjerek, manikiurzystek i stylistek. Barmani i kelnerzy. Ekipy, które sprzątały straszące teraz pustką biurowce i przedstawiciele wielu innych branż. Wszyscy oni nie zarabiają teraz nic albo dostają grosze. Jeśli nie pomaga im rodzina czy znajomi, mają przed oczami widmo głodu, a nawet bezdomności. I można oczywiście powiedzieć lekceważąco, że przesadzają, ale strach nie używa takich pojęć. Strach paraliżuje, odbiera spokój i zdolność racjonalnej oceny. Zostawia człowieka w głębokim niepokoju, który uciszyć mogłoby jedynie zapewnienie, że nie zostanie ze swoimi problemami sam. Że może ufać władzom, które przecież zostały wybrane po to, by dbać o bezpieczeństwo obywateli.

Brzmi zabawnie w kraju, którego rząd decyzję o zamknięciu gastronomii w sobotę ogłasza w piątek, kiedy właściciele barów, kawiarni i restauracji mieli już wtedy towary na weekend, czasem za wiele tysięcy złotych. Premier Morawiecki i jego doradcy bez mrugnięcia okiem narazili ich wszystkich na straty, podobnie jak niedługo potem zrobił z ludźmi, którzy sprzedają kwiaty i znicze w Święto Zmarłych. Zamknął cmentarze w przeddzień święta, niech się ludzie martwią.

Więc nie ma sensu się teraz dziwić, że Polacy się martwią, że są przerażeni. Bo w każdej, dosłownie każdej sprawie, o którą w stabilniejszych demokracjach dba państwo, oni zostają sami. Jeśli sami o siebie i swoich bliskich nie zadbają, państwo polskie im nie pomoże. Mimo że płacą podatki, oddają daninę na ZUS. Tak samo państwo nie pomaga przecież rodzicom, którzy mają dzieci na zdalnym nauczaniu, więc to oni muszą wziąć na siebie odpowiedzialność za ich edukację. Bo tu też, choć było wiadomo, że razem z nadejściem jesieni nadejdzie też druga fala pandemii, MEN szkół nie przygotował. Gdyby nie samorządy, dyrektorzy i sami nauczyciele, lekcje nadal w większości placówek odbywałyby się niby zdalnie, a tak naprawdę na niby.

Ile jest takich miejsc, spraw, tematów, w których państwo ma obowiązek dawać wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, ale abdykowało? Można by długo wymieniać.

I właśnie dlatego Polska to kraj przerażonych ludzi.

***

*Indeks niepokoju to różnica netto między osobami, które zgodziły się ze zdaniem „Jestem bardziej zaniepokojony niż tydzień temu” oraz tymi, które zaprzeczyły. Badanie „Global State of the Consumer Tracker” zostało przeprowadzone na przełomie października i listopada po raz dwunasty na świecie i dziewiąty w Polsce. Oprócz Polaków na pytania odpowiadało po tysiąc osób z: Australii, Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Indii, Irlandii, Włoch, Japonii, Meksyku, Holandii, Korei Południowej, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Chile, RPA.