Polska

Ponad milion dawek różnych szczepionek trafi do Polski w tym tygodniu

Ponad milion dawek różnych szczepionek trafi do Polski w tym tygodniu

Zgodnie z harmonogramem szczepień od poniedziałku przez następne 12 dni codziennie uruchamiane są zapisy dla kolejnych roczników. Od dziś na szczepienia mogą rejestrować się osoby z rocznika 1962. Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że w tym tygodniu do Polski trafi 88 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneki, 870 tysięcy firmy Pfizer, 120 tysięcy firmy Johnson & Johnson i 204 tysiące firmy Moderna.

W poniedziałek ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 59 lat (rocznik 1962), które wcześniej nie wypełniły formularza zgłoszeniowego. Rejestrować się można przez internet, w punktach szczepień, dzwoniąc na infolinię 989 lub wysyłając SMS pod numer 880-333-333.

Przez następne 12 dni uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników. Każdego kolejnego dnia rejestrować się będą mogły osoby urodzone rok później niż te, które danego dnia zapisują się. Taką zasadę przyjęto do 24 kwietnia. Tego dnia przyjdzie kolej rocznika 1973. Osoby, które nie zapiszą się w wyznaczonym dniu, mogą to zrobić też później. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu do 25 kwietnia nie nastąpi jednak pełne uwolnienie wszystkich roczników, tylko dalsze umożliwienie rejestracji osobom urodzonym w konkretnym roku bądź latach.

CZYTAJ WIĘCEJ O KALENDARZU SZCZEPIEŃ

Zapisy dotyczą wszystkich osób z danego rocznika, które na początku roku (styczeń, luty, marzec) nie wypełniły formularza dotyczącego gotowości zaszczepienia. Jeśli to uczyniły, mogły zapisać się na szczepienie wcześniej, zgodnie z zapowiedzią, że gdy nadejdzie kolej ich grupy wiekowej, traktowane będą przy zapisach priorytetowo.

Kuczmierowski: w tym tygodniu blisko 1,3 miliona szczepionek

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że w tym tygodniu do Polski trafi 88 tysięcy dawek szczepionki firmy AstraZeneca, 870 tysięcy firmy Pfizer, 120 tysięcy firmy Johnson & Johnson i 204 tysiące firmy Moderna, czyli blisko 1,3 miliona dawek.

Wcześniej Kuczmierowski informował, że kolejna dostawa szczepionek firmy AstraZeneca będzie pomniejszona, pierwotnie miało być ich 171 tysięcy. Ta zmiana nie zaburzy realizacji harmonogramu szczepień - zapewniał prezes RARS. Ta dostawa była wcześniej spodziewana w niedzielę.

Punkt pobrańPAP/Andrzej Grygiel

"Właśnie z uwagi na takie nieprzewidziane sytuacje w magazynach mamy zabezpieczone 390 tysięcy szczepionek, w szczególności AstraZeneki, na drugie dawki. Byliśmy przygotowani na taką ewentualność" - powiedział wcześniej Kuczmierowski.

"Dystrybucja do punktów szczepień odbywa się na bieżąco i wszystkie dawki są przekazywane na szczepienia, aby jak najszybciej zabezpieczyć Polaków" - powiedział.