Polska

Premier: jesteśmy gotowi, by przedstawić projekt tarczy antyinflacyjnej

Premier: jesteśmy gotowi, by przedstawić projekt tarczy antyinflacyjnej

Pakiet antyinflacyjny będzie zawierał obniżkę akcyzy na nośniki energii. Jesteśmy gotowi, by przedstawić projekt - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd będzie robił wszystko, aby osiągnąć lekkie umocnienie złotego.

Morawiecki o tarczy antyinflacyjnej

- Tarcza antyinflacyjna jest praktycznie gotowa i będziemy chcieli ją lub jej znaczną część wdrożyć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Ona będzie zwierała takie elementy jak obniżenie akcyzy na nośniki energii. O szczegółach powiemy w swoim czasie. Właściwie jesteśmy gotowi z tym projektem, by go przedstawić - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Powiedziałem o nośnikach energii nie przez przypadek, to one właśnie są współodpowiedzialne przede wszystkim ze te gwałtowne wzrosty cen - dodał.

Premier o kursie złotego

Zapytany podczas konferencji o to, czy martwi go poziom kursu złotego premier powiedział: - Oczywiście tak i dlatego będziemy robili wszystko, aby złoty był nieco mocniejszy. Pewnie on jest bardzo dobry dla eksporterów, ale jednocześnie dla wszystkich mających dług zaciągnięty w obcej walucie a w szczególności dla polskiego budżetu, który ma częściowo nominowany dług w walutach obcych, to nie jest dobre. Na pewno chcemy stabilności w dłuższym terminie i sądzę, że w najbliższych paru kwartałach do tego dojdzie.

Szef rządu mówił również o tym, że chciałby z opozycją przedyskutować model dla osób niezaszczepionych, żeby mieć jasność, czy projekt dotyczący weryfikacji zaszczepienia pracowników będzie miał większość.