Polska

Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka odwołana z sejmowej komisji na prośbę Marka Suskiego

Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka odwołana z sejmowej komisji na prośbę Marka Suskiego

Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka została w piątek odwołana ze składu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak poinformowała, stało się to po decyzji wiceszefa klubu Prawa i Sprawiedliwości Marka Suskiego. - To była moja prośba do pani poseł ze względu na zbyt liczną reprezentację PiS w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi - powiedział poseł. Jednocześnie do składu komisji wybrano dwóch posłów niezrzeszonych.

W piątek posłowie przegłosowali zmiany w składach osobowych sejmowych komisji. Jedną z nich było odwołanie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi rzeczniczki Porozumienia, posłanki Magdaleny Sroki i wybór do składu komisji posłów niezrzeszonych - Zbigniewa Ajchlera i Łukasza Mejzy.

Sroka odniosła się do tej zmiany w sobotę na swoim profilu na Twitterze. "Za moja współpracę z Izbą Rolniczą i Rolnikami poseł Marek Suski zajmujący się składami komisji zdecydował, że należy mnie odwołać z sejmowej komisji rolnictwa. #Zjednoczonaprawica ma się niczym caryca Katarzyna. Panie Suski może z klubu PiS tez mnie wyrzucimy ;)?" - napisała.

W rozmowie z PAP rzeczniczka Porozumienia dodała, że została wcześniej poinformowana, że jest potrzeba wykreślenia jej z komisji. - Przyjęłam do wiadomości, oczywiście, że było to podyktowane potrzebą zmniejszenia liczby osób w tej komisji. Jak się okazało później, podczas głosowania, do komisji zostali zapisani poseł Mejza i poseł Ajchler. Także w mojej ocenie jest to nieeleganckie, ponieważ ja w tej komisji byłam z wyboru i była to dla mnie ważna komisja - stwierdziła, wspominając o swojej współpracy z Pomorską Izbą Rolniczą.

Jarosław Gowin i Magdalena SrokaPAP/Adam Warżawa

Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza to posłowie niezrzeszeni. Podczas środowego głosowania byli przeciw wnioskowi o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

"Mam nadzieję, że pani poseł się na mnie nie gniewa"

Suski poinformował z kolei, że dwa dni przed odwołaniem wystosował do Sroki prośbę "ze względu na zbyt liczną reprezentację PiS w tej komisji". - Brałem pod uwagę przekroczenie limitu klubu w tej komisji, wykształcenie oraz rodzaj pracy wykonywanej przed objęciem mandatu. Dobór komisji, niestety, czasem jest z przydziału, bo składy nie są z gumy. Mam nadzieję, że pani poseł się na mnie nie gniewa - podkreślił.

Marek SuskiMateusz Marek/PAP

Sroka pozostaje w składach sejmowych: Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.