Polska

Rzecznik resortu zdrowia: ​Milion maseczek dla mieszkańców. Ozdrowieńcy szczepieni jedną dawką?

Rzecznik resortu zdrowia: ​Milion maseczek dla mieszkańców. Ozdrowieńcy szczepieni jedną dawką?

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz na antenie Polsat News skomentował aktualną sytuację epidemiczną. Zapowiedział, że rząd planuje przekazanie miliona maseczek dla mieszkańców. - Po konsultacji rady medycznej i otrzymaniu harmonogramu dostaw szczepionek podjęta może zostać podjęta decyzja o szczepieniu ozdrowieńców jedną dawką - powiedział rzecznik.

Reklama

Jak powiedział rzecznik priorytetem jest wyszczepienie osób starszych oraz personelu medycznego. Szczepienie medyków pozwoli wyeliminować ogniska koronawirusa w szpitalach. 

- Zmienia się grupa, która trafia do szpitali. Coraz mniej jest osób powyżej 70. roku życia, ponieważ ci są już zaszczepieni - wyjaśnił. 

Po konsultacji rady medycznej i otrzymaniu harmonogramu dostaw szczepionek podjęta może zostać podjęta decyzja o szczepieniu ozdrowieńców jedną dawką.

Mamy wzrosty zakażeń

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz na antenie Polsat News skomentował także aktualną sytuację epidemiczną. - Dziś mamy wyniki mniejsze niż wczoraj, ale z pewnością większe niż tydzień temu w czwartek - przekazał.

- Niestety do takiego wzrostu zakażeń musimy się przyzwyczaić w odbiorze. Do takich wzrostów nie powinniśmy się przyzwyczajać "czysto ludzko", tylko powinniśmy na nie reagować odpowiedzialnym zachowaniem. Dziś mamy wyniki mniejsze niż wczoraj, ale z pewnością większe niż tydzień temu w czwartek - powiedział Andrusiewicz.

Rzecznik ministerstwa zdrowia doprecyzował, że dzisiejsze dane są mniejsze pod względem nowych zakażeń. - Ale nadal są to wzrosty w granicach 2-3 tysięcy tydzień do tygodnia - dodał.

Przed tygodniem, 25 lutego, odnotowano 12 142 przypadki. Wczoraj ministerstwo zdrowia poinformowało o 15 698 przypadków. Zmarło 309 osób. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że rząd podjął decyzję o utworzeniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach. Zapowiedział też przekazanie milionów maseczek dla mieszkańców.

Najgorzej na Warmii i Mazurach

Jak poinformował Andrusiewicz obecnie najgorsza sytuacja epidemiczna panuje na Warmii i Mazurach, choć to na Mazowszu diagnozuje się najwięcej przypadków. W swoich analizach rząd bierze pod uwagę gęstość zaludnienia i liczbę mieszkańców. - W warmińsko-mazurskim już wczoraj przekroczyliśmy poziom 52 zakażonych na 100 tys. mieszkańców - powiedział.

Kolejne to województwa, w których sytuacja staje się coraz poważniejsza to pomorskie, mazowieckie, lubuskie i kujawsko-pomorskie.