Polska

Sąd wstrzymuje przejęcie Polska Press przez Orlen

Sąd wstrzymuje przejęcie Polska Press przez Orlen

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie spółki Polska Press przez Orlen.

Przejęcie Polska Press - wydawcy 20 z 24 ukazujących się w Polsce dzienników regionalnych, ale też ok. 150 tygodników lokalnych i powiązanych z nim serwisów internetowych - było przedstawiane jako jeden z największych sukcesów prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Jednocześnie to także krok do realizacji marzeń Jarosława Kaczyńskiego o uzyskaniu większego wpływu na media.

O tym, jaki kurs obiorą wydawane przez Polska Press dzienniki i czasopisma świadczyć może powołanie do zarządu spółki Doroty Kani. Do tej pory mogła liczyć tylko na pracę w niszowych, wspieranych przez PiS mediach. W środowisku dziennikarskim jest skompromitowana. Ciągnie się za nią sprawa obietnic składanych Aleksandrze Dochnal, żonie lobbysty Marka Dochnala. Kania obiecywała rodzinie Dochnala, że dzięki znajomościom w PiS i prokuraturze jest w stanie pomóc Markowi Dochnalowi opuścić areszt. Potrzebowała tylko pożyczki – prawie 270 tys. zł. Dostała ją, a zwróciła dopiero po tym, jak zagrożono jej ujawnieniem tej kompromitującej sprawy. Potem twierdziła, że stała się ofiarą politycznego spisku.

Wiele wskazuje na to, że ze zmianą kursu tytułów Polska Press Orlen będzie musiał poczekać. Orzeczenie sądu po wniosku Adama Bodnara oznacza wstrzymanie połączenia do czasu rozpatrzenia, czy decyzja o przejęciu zapadła zgodnie z przepisami.

5 marca br. Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.

Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen na początku lutego br. RPO w swym odwołaniu chce, by sąd uchylił zgodę prezesa UOKiK. Dodatkowo - w oddzielnym wniosku - chce też, by sąd wstrzymał wykonanie tej decyzji do rozstrzygnięcia odwołania. W połowie marca poinformowano, że sąd zarejestrował ten wniosek RPO.