Polska

Silne wichury nad Polską.

Silne wichury nad Polską.
Blisko 700 razy interweniowali strażacy w niedzielę do wieczora w związku z przechodzącymi nad Polską burzami i silnym wiatrem. Odnotowano kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących uszkodzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych. Wmiejscowości Tereszpol-Zygmunty w woj. lubelskim pojawiła się trąba powietrzna, która uszkodziła 3 budynki mieszkalne i 7 gospodarczych, zrywając z nich dachy. Również w woj. warmińsko-mazurskim strażacy ponad 50 razy interweniowali w związku z połamanymi gałęziami drzew, czy konarami. Na Szlaku Wielkich Jezior przez całą niedzielę błyskały światła systemu ostrzegania pogodowego. Mimo to niektórzyt decydowali się na rejsy.

„Na godz. 19:00, w związku z przechodzącym frontem atmosferycznym odnotowano na terenie kraju 688 interwencji, w tym około 350 związanych z silnym wiatrem oraz 300 w związku z przyborami wód - poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej straży Pożarnej.

Najwięcej interwencji odnotowano w woj. dolnośląskim - 104, wielkopolskim - 104, podkarpackim - 67 oraz lubelskim - 67. Brak informacji o osobach rannych - zaznaczył Kierzkowski.

Odnotowano 26 zgłoszeń dotyczących uszkodzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych, najwięcej - 10 - w województwie lubelskim.

Największe szkody w Lubelskiem wichura wyrządziła w miejscowości Tereszpol-Zygmunty, w powiecie biłgorajskim, gdzie uszkodzone lub zerwane zostały dachy na trzech budynkach mieszkalnych i siedmiu budynkach gospodarczych, wiatr uszkodził także ogrodzenia posesji, zaparkowane samochody oraz połamał drzewa.

Dwa budynki mieszkalne mają naruszone pokrycia dachowe a jeden najprawdopodobniej będzie kwalifikowany do rozbiórki. Rodziny ze zniszczonych domów zostały ewakuowane, a teren zabezpieczony - poinformowała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka w komunikacie prasowym. W gminie Tereszpol trwa usuwanie skutków przejścia nawałnicy oraz szacowanie strat.

W Lubelskiem wichura uszkodziła też kilka dachów na budynkach w miejscowości Wólka Wieprzycka w powiecie zamojskim. Ponad połowa interwencji strażaków dotyczyła wiatrołomów, połamanych gałęzi i konarów drzew, które usuwano z dróg i ciągów komunikacyjnych.

Silny wiatr głównie na południu województwa powoduje utrudnienia również na drogach, między innymi przez zerwane gałęzie.

Na Mazowszu do godziny 20:00 strażacy interweniowali 60 razy w związku z silnym wiatrem oraz opadami deszczu. Działania polegały na usuwaniu połamanych gałęzi oraz przewróconych drzew. Lokalnie wystąpiły podtopienia dróg i budynków - poinformował Kierzkowski.

Awaria prądu. Straż zasilała respiratory

Ponad 50 razy interweniowali świętokrzyscy strażacy, usuwając skutki wichury, która w niedziele po południu przeszła nad regionem. Większość interwencji dotyczyła usuwania konarów drzew i gałęzi, które utrudniały przejazd kierowcom.

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa PSP w Kielcach Mariusz Błoński, 41 interwencji dotyczyło usuwania przewróconych drzew i konarów, które utrudniały ruch drogowy. Pojedyncze interwencje dotyczyły naderwanej blachy na dachu budynku, uszkodzonego masztu telefonicznego na budynku jednorodzinnym czy przewróconego rusztowania na terenie budowy. W czterech przypadkach chodziło o uszkodzenie linii energetycznej i telekomunikacyjnej - powiedział.

W Wojciechowie w powiecie starachowickim, Miłkowie w powiecie ostrowieckim, Kielcach i Niestachowie w powiecie kieleckim nie było prądu, w związku z czym stanęły respiratory, z których korzystają osoby przebywające w domach. Na miejsce udały się jednostki straży pożarnej z agregatami prądotwórczymi.

Kłopoty żeglarzy

W związku z silnym wiatrem wiejącym w niedzielę w woj. warmińsko-mazurskim strażacy ponad 50 razy interweniowali w związku z połamanymi gałęziami drzew, czy konarami, które blokowały drogi. Ratownicy MOPR kilkanaście razy pomagali żeglarzom.

W niedzielę strażacy z woj. warmińsko-mazurskiego usuwali ponad 50 wiatrołomów z dróg i pompowali wodę z kilku zalanych piwnic i garaży. Jak poinformował dyżurny komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Olsztynie, na skutek tych zdarzeń nikt nie ucierpiał, nie odnotowano także uszkodzenia budynków.

Na Szlaku Wielkich Jezior przez całą niedzielę błyskały światła systemu ostrzegania pogodowego - po godz. 16:00 migały z prędkością 90 błysków na minutę, co oznacza niebezpieczeństwo w związku z silnym wiatrem lub burzami. Mimo, że wiatr wiał z siłą 4-5 stopni w skali Beauforta i momentami intensywnie padał deszcz, niektórzy decydowali się na rejsy.

Zawodził sprzęt nieodpowiednio przygotowany po zimie, niektóre załogi nie radziły sobie i pełne paniki w głosie prosiły nas o pomoc - powiedział dyżurny MOPR i dodał, że kilkanaście razy ratownicy ściągali jachty z trzcin lub kamieni. Zdarzało się, że fala zalewała silniki i jachty dryfowały. Na Śniardwach jedna z załóg niedaleko brzegu zmuszona była do opuszczenia łodzi i pozostawienia jej na kamieniach. Jak się uspokoi pogoda, będziemy tę łódź wyciągać. Najważniejsze, że ludzie są cali i zdrowi - powiedział dyżurny MOPR.

MOPR apeluje do żeglarzy o instalowanie aplikacji "Ratunek", która lokalizuje położenie. Nie wszyscy, którzy potrzebują pomocy wiedzą, gdzie są - powiedział dyżurny MOPR.

Ostrzeżenia IMGW

Przed silnym wiatrem, intensywnym deszczem i burzami ostrzegał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty o silnym wietrze zostały wydane dla większości kraju. Synoptycy ostrzegali też przed intensywnymi opadami deszczu, burzami i śniegiem.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydane zostały dla wszystkich województw oprócz woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego oraz zachodnich powiatów woj. pomorskiego i woj. wielkopolskiego.

Synoptycy ostrzegają też przed intensywnymi opadami deszczu, którym będą miejscowo towarzyszyć burze. Alert pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem wydano w niedzielę dla województw: podlaskiego, wschodnich powiatów woj. warmińsko-mazurskiego, województw: pomorskiego i lubuskiego, a także w zachodniej części woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Synoptycy ostrzegali też przed silnym deszczem z burzami w województwach: mazowieckim, łódzkim i lubelskim oraz północnych powiatach woj. podkarpackiego.