Polska

"Szachrajstwo PiS-u" vs "rozsądna polityka". Kandydaci na prezydenta Rzeszowa o zmianie terminu wyborów

Wszyscy kandydaci na prezydenta Rzeszowa - Konrad Fijołek, Ewa Leniart, Marcin Warchoł i Grzegorz Braun - stanęli w TVN24 w ogniu pytań Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w debacie przed wyborami. Co mają do powiedzenia o epidemii COVID-19, ochronie zdrowia, polityce wewnętrznej i lokalnej? Transmisje w TVN24 i TVN24 GO, relacja na żywo w tvn24.pl.

Kandydaci do objęcia prezydenckiego fotela w Rzeszowie to:

- Konrad Fijołek (wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni); - popierana przez Prawo i Sprawiedliwość wojewoda podkarpacka Ewa Leniart;- kandydat Solidarnej Polski, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (popierany także przez Porozumienie);- poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Przedterminowe wybory prezydenckie w Rzeszowie odbędą się 13 czerwca. Ich termin został przełożony z 9 maja ze względu na sytuację epidemiczną w kraju.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 20:29

  Pytanie: Samorządowcy domagają się zmian w Krajowym Planie Odbudowy. Czy podział środków w KPO to próba osłabienia samorządów?

  Braun: Na dziś wiemy, że większość z tych pieniędzy, to są pieniądze znaczone. Tylko nieliczna część będzie mogła być przeznaczana na sprawy, które leżą na sercu samorządom.

 • 20:27

  Fijołek w ripoście przypomniał o wydaniu wielu milionów publicznych pieniędzy na wybory kopertowe z ubiegłego roku, które finalnie się nie odbyły. - Nie liczyło się zdanie mieszkańców, liczyło się zdanie polityków – powiedział.

 • 20:26

  Leniart, to samo pytanie: Mądra, rozsądna polityka luzująca obostrzenia da możliwość przeprowadzenia wyborów w sposób bezpieczny, Daje też możność kandydatom prowadzenia kampanii bezpośredniej.

 • 20:24

  W odpowiedzi na to samo pytanie głos zabiega Fijołek: Decyzja o przesunięciu wyborów, w świetle ostatnich danych epidemicznych, jest wielkim skandalem. Po raz kolejny obóz rządzący zlekceważył rzeszowian. Chodziło tylko i wyłącznie, aby zakombinować, aby przedłużyć i dać swoim szasnę.

 • 20:23

  Braun: Po to, żeby kandydaci Zjednoczonej Prawicy mogli nadrobić swoje marne wyniki. To jest takie szachrajstwo nawykowe PiS-u. To jest czysto polityczne decyzja. Mnie to ani ziębi, ani grzeje.

 • 20:22

  Pytanie: Po co przesunięto wybory prezydenckie w Rzeszowie? Co stoi za tą decyzją?

  Warchoł: Trzeba pytać tych, którzy te wybory przesunęli. Z mojej perspektywy wybory powinny się odbyć jak najszybciej. To bowiem święto demokracji i reguły demokratyczne powinny mieć zawsze pierwszeństwo. Cieszę się, że wybory będą za 1,5 miesiąca. Będą miał więcej czasu, żeby przekonać wyborców do swojego programu.

 • 20:20

  Zakończyła się część pierwsza debaty. W części drugiej tematem jest polityka krajowa a samorząd.

 • 20:20

  Leniart w ripoście wobec Fijołka: Akcja szczepień na weekend majówkowy jest wyjątkowa, jest promocyjna, jest poza systemem.

 • 20:19

  Fijołek w odpowiedzi na pytanie o współpracę rządu i samorządów w sprawie akcji szczepień : Gdyby ta współpraca była lepsza, ta akcja w zasadzie mogłaby się pomału kończyć. Akcja sterowana przez rząd, który pani wojewoda reprezentuje, w Rzeszowie się nie powiodła.

 • 20:18

  Braun z 30-sekundowową ripostą: Pytanie, kiedy pani poda się do dymisji.

 • 20:17

  Leniart z 30-sekundową ripostą: Szanowny Panie pośle, chyba pan nie zrozumiał przekazu. Nasi mieszkańcy zasługują na to, żeby być bezpiecznymi i by groźny koronawirus nie stanowił dla nich zagrożenia.

 • 20:16

  Braun: Chciałbym, żeby Polacy w Rzeszowie i wszystkich innych miastach, miasteczkach i wsiach pozostali wolnymi. Bez paszportów szczepionkowych, bez inspekcji. W obecnej sytuacji to pani wojewoda Leniart powinna podać się do dymisji, po skandalu z tzw. jednorazowym strzykawkami.

 • 20:15

  Warchoł odpowiada na to samo pytanie o szczepienia: Ten weekend majowy jest przykładem dobrej współpracy. W miastach wojewódzkich pojawiają się mobilne punkty szczepień. Tam, gdzie nie może pacjent dotrzeć do punktu szczepień, to punkt szczepień do niego przyjeżdża. Współpraca tu powinna być, wygląda to bardzo dobrze.

 • 20:14

  Pada drugie pytanie: Czy akcja szczepień przecie COVID-19 byłaby bardziej skuteczna, gdyby istniała większa współpraca rządu i samorządów, a lokalne władze miałyby większy wpływ na to, jak przeprowadzane są szczepienia na ich terenie?

  Leniart: Akcja szczepień na Podkarpaciu przebiega w sposób sprawny i zorganizowany. Współpracujemy z samorządami, jak i z podmiotami niepublicznymi. Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy Rzeszowa chętnie korzystają ze szczpień.

 • 20:10

  Na to samo pytanie odpowiada Braun: Oczywiście nie jestem zwolennikiem centralizacji szpitalnictwa. Rzecz w tym, że od roku właśnie się z tym zmagamy. Od roku to właśnie centrala blokuje system usług medycznych, szpitalnictwo w Polsce, także w Rzeszowie.

 • 20:09

  Na pytanie o szpitale odpowiada Warchoł: Co do zasady jestem przeciwny. Natomiast kiedy szpital nie radzi sobie, jest w trudnej sytuacji, obowiązkiem państwa jest pomagać.

 • 20:09

  Fijołek korzysta z 30-sekundowej riposty: Pani wojewoda podziękowała samorządowcom, że pomagali. To właśnie świadczy o tym, że nie powinniśmy centralizować szpitali.

 • 20:07

  Na to samo pytanie odpowiada Leniart: Ostatni rok bardzo dotkliwie dała się we znaki także mieszkańcom Rzeszowa. Gdy jesteśmy razem, umiemy takim sytuacjom zaradzić.

  Podziękowała także medykom i samorządowcom.

 • 20:06

  Czy jest pan za centralizacją szpitali i przejęciu jej na własność przez Skarb Państwa? Fijołek: Jestem zdecydowanie przeciwny centralizacji, jest to wbrew idei samorządności. Pandemia pokazała, jak bardzo ważne są lokalne relacje.

 • 20:03

  Debatę poprowadzi Katarzyna Kolenda-Zaleska. Kandydaci będą odpowiadać na pierwsze pytanie w wylosowanej kolejności. Będą to kolejno: Konrad Fijołek, Ewa Leniart, Marcin Warchoł, Grzegorz Braun.

 • 20:01

  Rozpoczyna się debata kandydatów na prezydenta Rzeszowa. Emisja dyskusji w TVN24 i . My zapraszamy na relację w tvn24.pl!

 • 20:00

  Pod koniec kwietnia Radio Zet opublikowało zrealizowany przez IBRiS sondaż dotyczący pierwszej tury rzeszowskich wyborów. Wynika z niego, że pozostałych zdecydowanie wyprzedza kandydat większości opozycyjnych partii Konrad Fijołek (41,9 procent). Za nim plasuje się Ewa Leniart (24 procent), później - Marcin Warchoł (16,6 procent). Stawkę zamyka Grzegorz Braun z wynikiem 11,2 procent. 6,4 procent respondentów nie wskazało żadnego z kandydatów.

 • 19:55

  W czwartek Konrad Fijołek mówił na konferencji prasowej, że "mimo że obóz rządzący zlekceważył rzeszowian i bez żadnych argumentów i uzasadnienia przełożył wybory, to bardzo się cieszę, że to święto samorządu w Rzeszowie w najbliższym czasie będzie trwać".

  Jak stwierdził, "czerwiec w Polsce to miesiąc symbol, który jednoznacznie kojarzy się z wolnością". Nawiązał w ten sposób do częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. - Wierzę że w czerwcu od Rzeszowa zacznie się powrót Polski do wolności, powrót Polski do Polski samorządowej, powrót nas wszystkich do idei samorządności – dodał.

 • 19:51

  W piątek na konferencji Grzegorz Braun zadeklarował, że jeśli wyga, nie podniesie "do końca tej kadencji żadnych podatków, opłat miejskich". - Gdyby chciała to czynić rada miejska sprzeciwię się temu – mówiła. Poseł Konfederacji dodał, że "osobnym studiom podda politykę finansową, podatkową, czynszową miasta".

 • 19:44

  Na sobotniej konferencji prasowej Ewa Leniart mówiła, że z racji pełnienia funkcji wojewody podkarpackiej ma bogate doświadczenie we współpracy nie tylko z rządem, ale również z innymi samorządami. Doświadczenie to, jak mówiła, na pewno będzie przydatne na stanowisku prezydenta największego miasta na Podkarpaciu.

  - Mogę już dzisiaj państwu zadeklarować, że będę otwarta na rozmowę z mieszkańcami. Zapewniam, że w każdy poniedziałek od godziny 15 do godziny 19 (urząd miasta – przyp. red.) będzie otwarty dla mieszkańców po to, aby w bezpośredniej rozmowie usłyszeć, jakie są potrzeby, oczekiwania, ale także pomysły. Bo Rzeszów to miasto ludzi innowacyjnych, którzy chcą tę innowacyjność także w przestrzeni miejskiej zastosować - powiedziała Leniart.

 • 19:39

  Przedterminowe wybory prezydenckie w Rzeszowie odbędą się 13 czerwca. Ich termin został przełożony z 9 maja ze względu na sytuację epidemiczną w kraju. Materiał na ten temat przygotował Dawid Rydzek >>>

 • 19:25

  Debata kandydatów na prezydenta Rzeszowa rozpocznie się o godzinie 20 w TVN24 i TVN24 GO. O wyborczej sytuacji w stolicy Podkarpacia mówiła w TVN24 Katarzyna Kolenda-Zaleska, która poprowadzi niedzielną debatę.