Polska

Szukała jej cała Polska. Kobieta ze zdjęcia odnaleziona

Szukała jej cała Polska. Kobieta ze zdjęcia odnaleziona

Muzeum Architektury we Wrocławiu poprosiło o pomoc w odnalezieniu bohaterki zdjęcia zrobionego przez Chrisa Niedenthala latem 1982 roku. Kobietę udało się znaleźć.

Reklama

Poszukiwania bohaterki nietypowego zdjęcia zapoczątkowało Muzeum Architektury we Wrocławiu. Fotografia została zrobiona przez Chrisa Niedenthala w 1982 roku.

Widać na niej młodą kobietę na balkonie jednego z najbardziej rozpoznawalnych wrocławskich budynków - "Manhattanu", czyli kompleksu budynków mieszkaniowych przy placu Grunwaldzkim.

Muzeum poszukiwało bohaterki zdjęcia - na potrzeby filmu dokumentalnego o pierwszej wrocławskiej architektce.

Okazało się, że bohaterką zdjęcia jest Aneta Dienstag-Mroczkowska. Kobieta przygotowywała się wówczas do egzaminów na wrocławską Akademię Medyczną i mieszkała na "Manhattanie" u koleżanki, w bloku pod adresem pl. Grunwaldzki 8/12.

- Dowiedziałam się zupełnie przypadkowo. Byłam akurat na spacerze. Zadzwoniła córka z pytaniem, czy poznaję to zdjęcie. Odpowiedziałam, że tak. "To szuka cię pół Polski" - opowiadała na antenie

W trakcie połączenia poznała też wreszcie swojego portrecistę. - Fotografia architektury to szary beton i martwe zdjęcie. Marzyłem, żeby ktoś wreszcie wyszedł na ten balkon i właśnie pani wyszła - opowiadał Chris Niedenthal.

Zdradził, że słynne już zdjęcie powstało w ramach fotoreportażu o Wrocławiu, zamówionego przez niemiecki miesięcznik Geo. Chodząc po mieście zobaczył "te niesamowite budynki, bo to jest fenomenalna architektura jak na tamte czasy". - Wszystkie bloki w Polsce były identyczne i brzydkie - zauważył. Nie pamięta miejsca, z którego zrobił zdjęcie - udało mu się po prostu dostać do jednego z mieszkań.