Polska

Trzaskowski o rezygnacji większości członków Rady Medycznej: miarka się przebrała

Trzaskowski o rezygnacji większości członków Rady Medycznej: miarka się przebrała

Decyzję większości członków Rady Medycznej z doradzania rządowi w sprawie epidemii COVID-19 komentował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ocenił, że wyrazili tym samym "całkowity brak zaufania dla rządzących" i pokazali, że "rządzący po prostu nie słuchają specjalistów i biorą w pełni odpowiedzialność za to, co się dzieje w Polsce dzisiaj".

Trzynaścioro z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało w piątek z doradzania rządowi w sprawie epidemii COVID-19. W oświadczeniu napisali, że decyzja o rezygnacji zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

Trzaskowski komentując tę decyzję w "Faktach po Faktach" powiedział, że "te wielkie autorytety w świecie medycyny zdecydowały się doradzać rządowi, mimo że nie było to łatwe, bo przecież przez te ostatnie miesiące rządzący w ogóle nie wsłuchiwali się w głos specjalistów, ale miarka się przebrała".

- Widząc to, że rząd nie zamierza aktywnie przeciwdziałać pandemii, widząc ten olbrzymi chaos, widząc również wzrost niestety tych przypadków, które kończą się śmiercią oraz również obłożenie szpitali, większość Rady postanowiła podać się do dymisji, wyrażając tym samym całkowity brak zaufania dla rządzących i pokazując, że rządzący po prostu nie słuchają specjalistów i biorą w pełni odpowiedzialność za to, co się dzieje w Polsce dzisiaj - dodał.

- Niestety, premier (Mateusz) Morawiecki po prostu się boi, boi się podejmować decyzje, boi się tego mocnego lobby antyszczepionkowego. Rząd polski nie chce się tutaj wykazywać odwagą - powiedział Trzaskowski.