Polska

We wrocławskim kinie Nowe Horyzonty festiwal filmów ukraińskich

We wrocławskim kinie Nowe Horyzonty festiwal filmów ukraińskich
Dziewięć produkcji, w tym filmy fabularne, dokumentalne i animacje, zostanie pokazanych podczas rozpoczynającego się w piątek we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty festiwalu filmów ukraińskich.

Ukraina! 6. Festiwal Filmowy to - jak zapowiadają organizatorzy – jedynym przegląd filmów ukraińskich w Polsce, przybliżający widzom najnowsze i najlepsze produkcje wschodnich sąsiadów.

Podczas rozpoczynającego się w piątek festiwalu pokazane zostaną filmy fabularne, dokumentalne i animacje, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich lat. „To równocześnie doskonała okazja, aby przekonać się o sile tamtejszej kinematografii, która z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie światowych festiwali, krytyków, jak i samych widzów” - wskazała Magdalena Maleczek z kina Nowe Horyzonty.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. debiut fabularny Kateryny Gornostai, „Przystanek Ziemia”, który na tegorocznym Berlinale wygrał sekcję Generation14+.

Pokazany zostanie również nagrodzony na Warszawskim Festiwalu Filmowym dramat „Z zawiązanymi oczami” oraz „Złe drogi”: laureata nagrody Verona Film Club przyznawanej podczas Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Wenecji. „Każda z tych produkcji opowiada o bohaterach uwikłanych w czas wojennych wydarzeń - zarówno tych rozgrywających się tu i teraz, jak i walk, które zdają się być już zakończone” - piszą organizatorzy festiwalu.

W programie imprezy znalazł się również najnowszy film Ołeha SencowaNosorożec” oraz znany z tegorocznego programu Millennium Docs Against Gravity dokument „Ten deszcz nigdy nie ustanie” opowiadający o niekończącej się spirali wojny.

Festiwal zakończy się 28 października.