Polska

Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. Jest decyzja sejmowej komisji

Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. Jest decyzja sejmowej komisji

Sejmowa Komisja Zdrowia podczas wtorkowego posiedzenia zarekomendowała przyjęcie projektu ustawy dotyczącego weryfikacji szczepień wraz z poprawkami. Za głosowało 21 posłów, przeciw było 10, a 6 osób wstrzymało się od głosu. Przepisy mają dać nowe uprawnienia pracodawcom. Będą oni mogli żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 i o negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytej infekcji.

Chodzi o poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Projekt zakłada m.in., że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 i o negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytej infekcji.

"Intencją projektodawcy jest umożliwienie pracodawcy sprawowania rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy" - napisali autorzy projektu w uzasadnieniu. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Czesław Hoc z Prawa i Sprawiedliwości.

Pierwotnie posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia miało się rozpocząć we wtorek przed południem, ale ostatecznie zdecydowano o przesunięciu na godzinę 19. Wieczorne posiedzenie komisji rozpoczęło się od minuty ciszy ku pamięci ponad 100 tys. ofiar COVID-19 w Polsce.

Weryfikacja szczepień w miejscu pracy - poprawki

Komisja zarekomendowała przyjęcie poprawki dotyczącej zmiany w tytule projektu, usunięto z niego wyraz "gospodarczej". Nowy tytuł - po zmianach - brzmi: projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności (usunięto wyraz "gospodarczej" - red.) w czasie epidemii COVID-19. Poprawka została zgłoszona przez Czesława Hoca.

Komisja poparła wykreślenie z projektu ustawy art.7, który mówił, że: "Kierownik podmiotu wykonującego działalność leczniczą może nałożyć obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na jego pracowników oraz osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym z tym podmiotem, jeżeli nie ma przeciwskazań do szczepienia w zakresie ich stanu zdrowia".

- Wykreślamy artykuł 7, dlatego że jest już praktycznie skonsumowany w rozporządzeniu ministra zdrowia z 22 grudnia 2021 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii - tłumaczył Hoc.

Federacja Przedsiębiorców Polskich proponowała, by w art. 2 ust. 9 dodać pkt 4, który mówiłby, że "pracodawca może w przypadku braku możliwości powierzenia innego rodzaju pracy, o którym mowa w pkt 3, udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego, a po jego wykorzystaniu udziela urlopu bezpłatnego do momentu zaszczepienia przeciwko COVID-19". Poprawka została odrzucona.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Posłem sprawozdawcą komisji będzie Czesław Hoc z PiS.

Przed budynkiem, w którym miało miejsce posiedzenie Komisji Zdrowia zebrała się grupa osób przeciwnych nowym przepisom. Emocji nie brakowało również podczas samego posiedzenia komisji. Konfederacja zgłosiła kilka pakietów poprawek do projektu ustawy. Jedna z poprawek zakładała, by przepisy weszły w życie w...2099 roku. Poprawki Konfederacji nie uzyskały poparcia sejmowej komisji.

PAP/Tomasz Gzell

Projekt grupy posłów PiS

Projekt ustawy w sprawie weryfikacji szczepień złożyła w Sejmie grupa posłów PiS. Jego pierwsze czytanie odbyło się w połowie grudnia 2021 roku, a wysłuchanie publiczne w minioną środę. Wzięło w nim udział około 60 podmiotów, m.in. osób indywidualnych i prawnych. Część jego uczestników wnosiła o odrzucenie projektu ustawy. Wskazywali m.in., że szczepienia to eksperyment medyczny, a projekt dyskryminuje ludzi niezaszczepionych. Zdaniem niektórych regulacja narusza prawo do wolności, prywatności i do godności.

Przedstawiciele pracodawców stwierdzili, że projekt ustawy w dużym stopniu przerzuca ciężar działań antycovidowych na przedsiębiorców i pracodawców.

Resort zdrowia uzasadniał w czasie pierwszego czytania projektu, że proponowane przepisy mają chronić zdrowie i życie pracowników przedsiębiorstw. Mają też wpływać na podniesienie bezpieczeństwa klientów.

Koronawirus w Polsce. Andrzej Duda o projekcie

Z kolei prezydent Andrzej Duda ocenił, że w dyskusji o tej ustawie ścierają się różne wartości. - Z jednej strony jest tak, że w jakimś sensie trzeba się pochylić i zrozumieć to, że osoby, które nie chcą się poddać szczepieniu, obawiają się, mają wątpliwości – powiedział prezydent. - Człowiekowi wolno mieć wątpliwości. Człowiek może się obawiać – dodał. Jednocześnie zwrócił uwagę, że inną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przy tego rodzaju decyzjach, jest bezpieczeństwo innych osób.

- To nie jest tylko kwestia bezpieczeństwa ich (antyszczepionkowców – red.), ale także ich najbliższych, innych osób, choćby na terenie zakładu pracy – mówił prezydent pod koniec grudnia. Na pytanie, czy podpisze ustawę, powiedział, że "to jest bardzo trudna decyzja".

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zaznaczył w ubiegłym tygodniu, że jego klub nie chce dyscypliny w sprawie projektu. Zaznaczył jednak, że w związku z sytuacją pandemiczną mogą być konieczne ostrzejsze działania rządu.

100 tysięcy osób zmarło z powodu COVID-19

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że we wtorek odnotowano 11 400 zakażeń i 493 zgony. Powiedział także, że "dzisiaj jest kolejny smutny dzień, ale dzień szczególny, bo przekroczyliśmy barierę stu tysięcy zgonów covidowych".