Polska

Wyciekają kolejne dokumenty z poczty Michała Dworczyka. M.in. korespondencja w sprawie systemu obrony powietrznej

Wyciekają kolejne dokumenty z poczty Michała Dworczyka. M.in. korespondencja w sprawie systemu obrony powietrznej

Na rosyjskim Telegramie od kilku dni pojawiają się dokumenty, które rzekomo pochodzą z prywatnej poczty Michała Dworczyka. W wiadomościach przewija się temat programu „Narew", uznany za szczególny dla obronności naszego kraju.

Wśród korespondencji, która wyciekła w ataku hakerskim, są rozmowy szefa KPRM z płk Krzysztofem Gajem, dotyczące właśnie zawansowanego systemu obrony przed pocikami rakietowymi i samolotami. Przez to wyciek takich informacji niektórzy wojskowi uznają za „naruszenie tajemnicy przy wojskowych negocjacjach".

Atak hakerski na pocztę Michała Dworczyka

We wtorek została zhakowana prywatna skrzynka mailowa szefa KPRM, Michała Dworczyka. Jako pierwsza poinformowała o tym na swoim Facebooku żona Dworczyka, której konto także padło ofiarą ataku. Kilka godzin później Michał Dworczyk wydał oświadczenie, w którym przyznał, że takie zdarzenie miało miejsce. Dodatkowo zapewniał, że w korespondencji, którą skradziono, nie było żadnych informacji, „które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny".

Dokumenty, rzekomo skradzione z poczty ministra, od czasu ataku hakerskiego pojawiają się na rosyjskim komunikatorze internetowym - Telegram. W dokumentach pojawiają się m.in. licznie nazwiska wojskowych czy szczegóły akcji związanych z obronnością kraju. Wśród dokumentów, zakładając, że są prawdziwe, znajduje się korespondencja Michała Dworczyka z jego doradcą pułkownikiem Krzysztofem Gają w spraie systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu o kryptonimie "Narew".

Dowiedz się więcej: Atak hakerski na konta Dworczyka. „Element szeroko zakrojonych działań dezinformacyjnych”

Dokumenty o obronności kraju

Pod koniec stycznia tego roku płk Gaja miał pisać do Dworczyka: "Dwaj oficerowie IU SZ (Inspektorat Uzbrojenia Sił Zbrojnych – instytucja zajmująca się zakupami sprzętu dla wojska – red.), co do których ustalono, że prą do nabycia przez Najjaśniejszą systemu IBCS to: (tu padają nazwiska oficerów – red.)". A także: "w IU są napaleni entuzjaści amerykańskiego sytemu IBCS. Forsują jego zakup tak gorąco, że chcą utrącić nasz narodowy system w ramach programu ("Narew" – red.)" - można przeczytać w korespondencji, którą cytuje Onet.pl. Pułkownik wyjaśniał Dworczykowi, dlaczego amerykański system jest złym rozwiązaniem w porównaniu z polskim, który jeszcze nie istnieje.

Korespondencja między Gają a szefem KPRM odbywa się w czasie, gdy w MON trwało przyjmowanie ostatnich wniosków do tzw fazy analityczno-koncepcyjnej programu „Narew”. Jak podaje Onet.pl, w kwietniu szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił zakończenie tego etapu i przystąpienie do rozmów z konkretnymi wykonawcami.

IBCS to zespół dowodzenia bateriami Patriot, które polska kupiła w 2018 r. w ramach programu obrony przeciklotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”, ktorego program „Narew” jest uzupełnieniem. Wojskowi, z którymi rozmawiał Onet.pl są zgodni, że IBCS jest kluczowy dla sprawnego funkcjonowania systemów obrony powietrznej.

Naruszenie tajemnicy wojskowej

– Wielu ekspertów stało na stanowisku, że jeśli już kupujemy Patriota, to powinniśmy go kupić z IBCS, który jest wdrażany w armii amerykańskiej, bo to pozwala dokładać do niego kolejne elementy. Jednak lobby PGZ, a głównie PIT Radwar, twierdzi, że w ramach „Narwi" zrobi taki system we własnym zakresie i będzie to system narodowy. Zatem ten mail jest elementem wojenki między MON-em, a KPRM, czyli ludźmi z otoczenia Dworczyka – mówi informator Onetu.

Wśród wojskowych pojawia się obawa, że wyciek tych wiadomości stawia nasz kraj w złym świetle w rozmowach z dostawcami sprzętu wojskowego, między innymi Amerykanami. Mówią nawet o tym, że doszło do naruszenia tajemnicy przy wojskowych negocjacjach.

- Ujawnienie tego typu danych przy trwających rozmowach jest niewątpliwie szkodliwe. To ewidentnie sprawa niebezpieczna z punktu widzenia obronności Polski – mówi gen. Piotr Pytel, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego dla Onet.pl.

Kim jest płk Gaj?

Płk Krzysztof Gaj jest osobą z kręgu współpracowników Antoniego Macierewicza. Stał się jego nieformalnym doradcą i ekspertem Narodowego Centrum Studiów Strategicznych (NCSS). Tam też powstała koncepcja utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, której jednym z autorów był właśnie płk Gaj.

Wcześniej płk Gaj był kadrowcem i zajmował się systemem mobilizacji.

Zobacz: Czy za obecność amerykańskich żołnierzy PiS zgodzi się na wszystko?

– Przeraża mnie, że kwestie związane z zaawansowaną technologią zbrojeniową tłumaczy ministrowi Dworczykowi płk Gaj, który w wojsku był kadrowcem. To jest poziom, do którego on doszedł jako żołnierz. Potem zaczął się bawić w politykę – powiedział Onetowi oficer, który służył razem z płk. Gajem.

Płk Gaj zasłynął z antysemickich i antyukraińskich wypowiedzi. Jedną z nich jest ta z okresu wojny Ukrainy z Rosją w 2014 r. „Nie jestem rusofilem (podkreślam to stanowczo), ale w tym miejscu doskonale rozumiem Putina – to są faszyści. I Putin ma w zupełności rację – z nimi trzeba walczyć, bo Europę z ich przyczyny ogarnie pożoga" – mówił płk Gaj.