Etap dla Valverdego. Nowy lider Criterium du Dauphine

Alejandro Valverde z grupy Movistar wygrał 6. etap Criterium du Dauphine. Pod nieobecność w czołowej grupie dotychczasowego lidera wyścigu, prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Aleksiej Łucenko (Astana-Premier Tech).

Szósty odcinek był pierwszym z etapów, które mogły znacząco wpłynąć na układ klasyfikacji generalnej wyścigu, uznawanego jako jeden z ważniejszych sprawdzianów przed rozpoczynającym się 26 czerwca Tour de France. 167-kilometrowy odcinek kończył się bowiem na podjeździe.

Wiek to tylko liczba

W finałowej rozgrywce wzięła udział blisko 20-osobowa grupa, w której pierwsze skrzypce chcieli ponownie grać kolarze Ineos Grenadiers. Kiedy oczy zawodników zwrócone były na zwycięzcę poprzedniego etapu Gerainta Thomasa, zaatakował inny kolarz brytyjskiej drużyny Tao Geoghegan Hart.

Na ostatnich metrach szybszy okazał się jednak 41-letni były mistrz świata Valverde. Hiszpan wygrał wiodący pod górę finisz, sięgając po drugie w tym sezonie i 129. w karierze zwycięstwo.

Łucenko nowym liderem

W głównej grupie zabrakło dotychczasowego lidera Lukasa Poestlbergera (Bora-hansgrohe). Austriak zajął 60. miejsce ze stratą 8.12. Liderem wyścigu został Łucenko.

Na 44. pozycji etap ukończył Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), który miał 3.44 straty do Valverdego. Z kolei Łukasz Owsian (Arkea-Samsic) minął linię mety ponad 12 minut po Hiszpanie i zajął 84. miejsce.

Przed kolarzami pozostały jeszcze do rozegrania dwa górskie etapy.