Sport

FIA przeanalizuje wydarzenia z Abu Zabi. Ostateczna decyzja w przededniu nowego sezonu

FIA przeanalizuje wydarzenia z Abu Zabi. Ostateczna decyzja w przededniu nowego sezonu

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) rozpoczęła proces szczegółowej analizy wydarzeń, jakie miały miejsce podczas ostatniego okrążenia wyścigu o Grand Prix Abu Zabi w grudniu ub. roku. Przesądziły one wówczas o zdobyciu tytułu mistrza świata Formuły 1 przez Holendra Maxa Verstappena.

O tym, że prace pod kierownictwem nowego szefa FIA Mohammeda Ben Sulayema już się rozpoczęły, federacja poinformowała w opublikowanym w czwartek w mediach społecznościowych komunikacie. Powołanie takiej komisji organizacja zarządzająca Formułą 1 zapowiedziała już w połowie grudnia. Teraz przedstawiono szczegółowy harmonogram poszczególnych etapów śledztwa.
Już 19 stycznia Sportowy Komitet Doradczy zajmie się kwestią obecności na torze samochodu bezpieczeństwa. Jego pojawienie się na torze w końcowej fazie wyścigu i zjechanie z trasy przed rozpoczęciem ostatniego okrążenia otworzyło Verstappenowi szansę ataku na prowadzącego w stawce Lewisa Hamiltona.

Przeanalizują obecność samochodu bezpieczeństwa

Zdaniem szefów Mercedesa nie byłoby to możliwe bez decyzji dyrektora wyścigu Michaela Massiego, który pozwolił zdublowanym bolidom, znajdującym się między Brytyjczykiem i Holendrem, na wyprzedzenie lidera i przejechanie na konie stawki. Mercedes po wyścigu oprotestował tę decyzję, ale skarga została odrzucona przez stewardów.

Teraz sprawę ma ponownie przeanalizować komisja, a następnie ma być ona przedyskutowana z wszystkimi kierowcami F1.

Ma też zostać dokonany "przegląd i optymalizacja organizacji struktury F1 na sezon 2022", a proces nadzorować ma sekretarz generalny sportów motorowych Peter Bayer, który zastąpił Massiego na stanowisku dyrektora wyścigowego.

Decyzja w przededniu nowego sezonu

Pierwsze konkluzje komisji mają zostać zaprezentowane Komisji F1 w lutym, a ostateczne decyzje zostaną ogłoszone na Światowej Radzie Sportów Motorowych w Bahrajnie. Ma to nastąpić 18 marca, podczas inauguracji pierwszego w sezonie weekendu wyścigowego.

Wciąż nie wiadomo, czy na torze w Bahrajnie pojawi się siedmiokrotny mistrz świata. Od wydarzeń na torze w Abu Zabi Hamilton pojawił się publicznie tylko na ceremonii nadania mu tytułu szlacheckiego. Po przekazaniu tuż po zakończeniu rywalizacji gratulacji dla Verstappena Brytyjczyk zamilkł.

Szef Mercedesa zasugerował, że Hamilton może już nie wrócić za kierownicę bolidu, ale do tej pory ta informacja nie została w żaden sposób ani potwierdzona, ani zdementowana.