Sport

Heynen odkrył większość kart na igrzyska. Waha się tylko na jednej pozycji

Heynen odkrył większość kart na igrzyska. Waha się tylko na jednej pozycji

Prawie wszystko jasne. Trener reprezentacji Polski Vital Heynen ogłosił nazwiska 11 siatkarzy ze składu na igrzyska w Tokio. Znaleźli się w nim między innymi Łukasz Kaczmarek i rozgrywający debiutancki sezon w kadrze Kamil Semeniuk. W niedzielę Belg ma go uzupełnić o wskazanie gracza występującego na libero.

Listę z jeszcze niepełnym składem w środowy wieczór opublikowano na stronie Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Heynen chce mieć więcej czasu, by wskazać libero. Do wyboru ma stanowiącego od dawna podporę kadry na tej pozycji Pawła Zatorskiego i Damiana Wojtaszka, który od kilku lat jest numerem dwa. Decyzja ma zostać ogłoszona po zakończeniu przez Biało-Czerwonych występu w Lidze Narodów.

Heynen od dłuższego czasu powtarzał, że jedynym zawodnikiem pewnym miejsca w "12", która weźmie udział w turnieju olimpijskim w stolicy Japonii, jest Michał Kubiak. Kibice i eksperci wiedzieli jednak, że także kilku innych graczy mogło już wcześniej myśleć o udziale w tej imprezie, o ile na przeszkodzie nie stanęłyby kłopoty zdrowotne. Wśród nich byli: uznawany przez niektórych najlepszym siatkarzem świata Wilfredo Leon, Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek czy Fabian Drzyzga.

Semeniuk zaskoczeniem

Najnowszą postacią w kadrze jest Semeniuk, który przebojem wdarł się do składu na igrzyska. Niespełna 25-letni przyjmujący błyszczał w ostatnim sezonie w barwach Grupy Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle, z którą między innymi triumfował w Lidze Mistrzów. Świetnie prezentował się wówczas też jego klubowy kolega występujący na tej samej pozycji Aleksander Śliwka i on również wywalczył o przepustkę do Tokio. Ten zawodnik ma jednak nieco większe doświadczenie w grze w drużynie narodowej.

Na rozegraniu Belg postawił na doświadczony duet Drzyzga-Grzegorz Łomacz. Nie tylko odpowiadał on za prowadzenie gry Biało-Czerwonych podczas igrzysk w Rio de Janeiro, ale także miał swój udział w wywalczeniu przez nich dwa lata później mistrzostwa świata.

Wśród środkowych Heynen nie zaskoczył. Poza weteranem Nowakowskim zdecydował się na dwóch młodszych graczy, którzy w ostatnich latach odgrywają ważną rolę w reprezentacji - Jakuba Kochanowskiego i Mateusza Bieńka.

Długo zastanawiano się, kto będzie zmiennikiem Kurka w ataku. Padło na Kaczmarka z Zaksy, kosztem Macieja Muzaja.

Zgrupowanie w Japonii

Po raz trzeci w igrzyskach wezmą udział Nowakowski i Kurek. Debiut zaliczą zaś Leon, Semeniuk, Śliwka, Kaczmarek, Kochanowski i ewentualnie Wojtaszek.

Polacy do Japonii udadzą się 13 lipca. Najpierw polecą na zgrupowanie, które odbędzie się w mieście Takasaki. Heynen postanowił, że w nim weźmie udział także dwóch rezerwowych - przyjmujący Tomasz Fornal i środkowy Norbert Huber.

Niepełny skład reprezentacji Polski siatkarzy na turniej olimpijski w Tokio:
rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz
środkowi: Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski
atakujący: Bartosz Kurek, Łukasz Kaczmarek
przyjmujący: Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka, Kamil Semieniuk
libero: Paweł Zatorski lub Damian Wojtaszek
rezerwowi: przyjmujący Tomasz Fornal i środkowy Norbert Huber

Igrzyska olimpijskie w Tokio rozpoczną się 23 lipca. Imprezę w całości będzie można oglądać w Eurosporcie oraz usłudze Eurosport Player.