Sport

Historyczny medal na deskorolce. Faworyt musiał obejść się smakiem

Historyczny medal na deskorolce. Faworyt musiał obejść się smakiem

Yuto Horigome zapisał się w historii debiutującego w programie igrzysk skateboardingu, czyli jazdy na deskorolce. Japończyk jako pierwszy w tej dyscyplinie zdobył złoty medal.

Oglądaj Tokio 2020 w Eurosporcie w Player.pl

Horigome zwyciężył w konkurencji street. 22-latek, który dorastał dosłownie o rzut kamieniem od stadionu olimpijskiego, wykonał cztery tricki ocenione powyżej dziewięciu punktów. Rywalizację przy ogromnym upale w Ariake Urban Sports Center zakończył zdobyciem 37,18 punktów.


Japończyk przyćmił faworyta i ulubieńca Amerykanów Nyjaha Hustona, który zajął ostatecznie siódme miejsce. Srebrny medal zdobył Brazylijczyk Kelvin Hoefler, a brązowy - Amerykanin Jagger Eaton.

Jeszcze powalczą o medale

W Tokio przyznane zostaną łącznie cztery komplety medali w tej dyscyplinie. W każdej z dwóch konkurencji (park i street) wystąpi po 20 kobiet i mężczyzn.

Zasady są takie same w obu, rywalizacja składa się z dwóch rund - eliminacji i finału. Uczestnicy sami wybierają trasę i triki, które prezentują przy muzyce. Sędziowie przyznają punkty, biorąc pod uwagę trudność i oryginalność elementów oraz płynność, czas i nagromadzenie sztuczek.

Kobiety będą rywalizować w konkurencji street 26 lipca. Natomiast w konkurencji park medale zostaną rozdane 4 sierpnia (kobiety) i 5 sierpnia (mężczyźni).

Deskorolka mężczyzn (street)
miejscezawodnikwynik
1.Yuto Horigome37,18
2.Kelvin Hoefler36,15
3.Jagger Eaton35,35