Hiszpania bliżej awansu na mundial. Skromne zwycięstwo nad Grekami

Hiszpania wygrała z Grecją 1:0 w meczu grupy B eliminacji mistrzostw świata 2022. Jedynego gola strzelił z rzutu karnego Pablo Sarabia. Zawody w Atenach prowadził polski sędzia Szymon Marciniak.

W przedostatniej kolejce eliminacji mistrzostw świata 2022 na Stadionie Olimpijskim w Atenach Grecy podejmowali Hiszpanów.

Taki scenariusz oznaczał, że podopieczni Luisa Enrique potrzebowali zwycięstwa, by wrócić na pozycję lidera grupy B i nie oglądając się na rywali, uniknąć dwustopniowych baraży na katarski mundial.

Trener Hiszpanów niespodziewanie postawił w ataku na Raula de Tomasa, który imponuje skutecznością w Espanyolu. Kapitańską opaskę pod nieobecność Sergio Busquetsa założył Koke, regulujący tempo akcji przyjezdnych.

Piłka przy nogach La Roja

Od pierwszego gwizdka warunki dyktowali goście, a Grecy liczyli na kontrataki. W 21. minucie po jednym z nich i strzale Georgiosa Masourasa piłka zatrzepotała w hiszpańskiej siatce, ale był spalony.

Trzy minuty później, po zamieszaniu w polu karnym i faulu Dimitrisa Giannoulisa na Inigo Martinezie, sędzia Szymon Marciniak wskazał na 11. metr. Skorzystał z wideoweryfikacji, ale podtrzymał decyzję.

Jedenastkę wykorzystał Pablo Sarabia i po 26 minutach Hiszpanie prowadzili. Obraz gry nie zmieniał się. Konsekwencja i wyrachowanie, wymiana dużej liczby podań - tak można opisać poczynania przyjezdnych.

Jeszcze przed przerwą indywidualną akcją błysnął Alvaro Morata, ale jego strzał obronił Odysseas Vlachodimos. Hiszpanie zdominowali pierwszą połowę od początku do końca, ale wynik nie pozwalał im rozluźnić się na drugie 45 minut.

Bez zmian po przerwie

Gra zupełnie się nie zmieniła w przeciwieństwie do składów, ponieważ zarówno trener John van't Schip, jak i Enrique wprowadzili kilka roszad w swoich drużynach. Gospodarze musieli zaryzykować, bo nawet remis nie zmieniał ich sytuacji.

W końcówce Grecy przyspieszyli. Aktywny na lewej stronie był Konstantinos Tsimikas, a po jego akcjach przed bramką Unaia Simona zrobiło się bardziej niebezpiecznie. Wynik meczu nie uległ jednak zmianie.

Skromna wygrana Hiszpanów oznaczała, że do zajęcia pierwszego miejsca w grupie na koniec eliminacji wystarczy im uniknięcie porażki ze Szwecją w niedzielę na obiekcie w Sewilli.

Grecja - Hiszpania 0:1 (0:1)

Bramka: Sarabia (26. k)