Sport

"Jędruś debeściak! Pieter debeściak! Dawid debeściak! Kamil debeściak!"

Szampańskie nastroje w polskiej drużynie po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw świata w Oberstdorfie. Choć złoto wymknęło się w ostatniej chwili, przed kamerami Eurosportu Biało-Czerwoni cieszyli się, jakby właśnie zostali mistrzami świata.

Cały sezon skoków narciarskich oglądaj w Eurosport Playerze

W 2017 roku w Lahti polscy skoczkowie zostali w drużynie mistrzami świata, ale przed dwoma laty w Innsbrucku stracili tytuł, kończąc tuż za podium. W sobotę w Oberstdorfie chcieli na nie wrócić za wszelką cenę, tym bardziej że mistrzowską formę złapał Żyła, złoty medalista z konkursu indywidualnego na skoczni normalnej i czwarty skoczek piątkowego konkursu na skoczni dużej. I się udało.

Polscy skoczkowie znów na trzecim miejscu, swoim ulubionym w historii mistrzostw świata. W ostatnim czasie byli na nim i w Falun w 2015, i w Val di Fiemme w 2013 roku.

KONKURS DRUŻYNOWY NA MŚ W OBERSTDORFIE - WYNIKI I RELACJA NA ŻYWO

W trakcie wywiadu z reporterem Eurosportu Kacprem Merkiem show skradł Żyła, który wcześniej show skradł na skoczni, dwa razy skacząc 139 metrów.

- W drugiej serii było troszkę stresu, ale Pieter tak się drze, że na górze go słychać. Wtedy przyszło mi do głowy: a co, ja też będę się drzeć! No i dobrze skoczyłem i my się darli razem! - emocjonował się Stękała, który udźwignął presję w drugiej serii.

- Jędruś jest debeściak! - krzyczał Żyła. - I Pieter jest debeściak! - odwzajemnił się Stękała. - I Kamil, i Dawid jest debeściak! - krzyczeli już wszyscy.

Nieco bardziej opanowany był Kubacki, po którego finałowym skoku Polacy spadli z 1. na 3. miejsce. Nie miał sobie jednak nic do zarzucenia, bo przegrał z warunkami.

- Medal jest medal, tak że to jest na pewno super, ale trochę chyba nie sfarciło w tej drugiej serii - żałował. - Skok fajny, według trenera, według mnie też naprawdę to było fajnie czuć na progu, ale na dole nie było wsparcia. Ciężko się z tego leciało, ale mimo wszystko cieszę się z tego, że mamy ten brązowy medal, bo to jest na pewno miły akcent na zakończenie tych mistrzostw. To jest miłe. Po to się tutaj przyjeżdża, żeby do domu wrócić z medalem. Zostawiliśmy serce na skoczni - mówił Kubacki.

Wyniki reprezentacji Polski w skokach narciarskich na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym Oberstdorf 2021:

konkurs indywidualny - skocznia normalna: 1. Piotr Żyła, 5. Dawid Kubacki, 22. Kamil Stoch, 30. Andrzej Stękała

konkurs indywidualny - skocznia duża: 4. Piotr Żyła, 15. Dawid Kubacki, 19. Kamil Stoch, 21. Andrzej Stękała

konkurs drużynowy - skocznia duża: 1. Niemcy, 2. Austria, 3. POLSKA

Wyniki reprezentacji Polski w skokach narciarskich w konkursie drużynowym na mistrzostwach świata w ostatnich latach:

2013 Val di Fiemme - 3. miejsce (Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Kamil Stoch)

2015 Falun - 3. miejsce (Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro, Kamil Stoch)

2017 Lahti - 1. miejsce (Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Kamil Stoch)

2019 Innsbruck - 4. miejsce (Piotr Żyła, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Kamil Stoch)

2021 Oberstdorf - 3. miejsce (Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Dawid Kubacki)

***

Eurosport przygotował konkurs dla widzów na mistrzostwa świata w Oberstdorfie. Nagrodą jest spotkanie z Thomasem Morgensternem dla dwóch osób i przelot pilotowanym przez niego helikopterem m.in. nad obiektem sportowym w Villach. Część pytań konkursowych padnie wyłącznie na antenie Eurosportu 1 podczas transmisji z rywalizacji kobiet i mężczyzn począwszy od 2 marca. Szczegóły .