Sport

Krótka olimpijska przygoda jedynego Polaka w stawce

Krótka olimpijska przygoda jedynego Polaka w stawce

Na pierwszej walce udział w turnieju olimpijskim zakończył jedyny Polak w stawce. W 1/16 finału Damian Durkacz (kat. 63 kg) przegrał z Gabiłem Mamedowem z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego 0:5 i odpadł z igrzysk.

Walczący w kategorii 63 kg zawodnik Concordii Knurów kwalifikację olimpijską uzyskał na raty, biorąc udział w zawodach dokończonych po ponad roku.

Kwalifikacja na raty

W marcu 2020 roku w Londynie Durkacz wygrał walkowerem z urodzonym w Afganistanie, a startującym w barwach Reprezentacji Uchodźców Faridem Walizadehem, potem miał się zmierzyć w walce o ćwierćfinał z Węgrem Milanem Fodorem, ale rywalizację przerwała pandemia COVID-19, a Polak trafił na domową kwarantannę.

Turniej został dokończony w czerwcu 2021 w Paryżu. Durkacz wygrał z Węgrem i mógł się cieszyć z olimpijskiej kwalifikacji. - Nie mam nic do stracenia, mogę tylko zyskać - zapowiadał pięściarz przed wylotem do Tokio.

W walce z Mamedowem jednak nie zaistniał.

22-letni Durkacz, urodzony 30 stycznia 1999 roku, był drugim najmłodszym pięściarzem w tej kategorii wagowej. Młodszy od niego był tylko Amerykanin Keyshawn Davis (ur. 28 lutego 1999 r.).

Polki jeszcze walczą

Durkacz to jedyny polski reprezentant w męskim turnieju olimpijskim. Polki do Tokio pojechały trzy. Wcześniej w niedzielę, w tej samej fazie zawodów co Durkacz, Sandra Drabik (51 kg) uległa reprezentantce Uzbekistanu Tursunoy Rakhimovej 1:4. W sobotę do 1/8 finału awansowała Karolina Koszewska (69 kg), natomiast od tego etapu rywalizację w Japonii rozpocznie w środę Elżbieta Wójcik (75 kg).

Pięściarski turniej w Tokio rozgrywany będzie do 8 sierpnia - w pięciu kategoriach wagowych kobiecych i ośmiu męskich.