Sport

Orlen Wisła zaczyna fazę grupową w Lidze Europejskiej. "Niewygodny rywal"

Orlen Wisła zaczyna fazę grupową w Lidze Europejskiej.

Wyjazdowym meczem z Pfadi Winterthur Orlen Wisła Płock zainauguruje zmagania w tym sezonie Ligi Europejskiej. Kiedy i o której godzinie mecz? Gdzie transmisja?

Oglądaj Ligę Europejską na żywo w Eurosporcie na Playerze

Podczas gdy drużyny w Lidze Mistrzów zbliżają się już do potyczek w 5. kolejce, te z Ligi Europejskiej dopiero w tym tygodniu zainaugurują zmagania w fazie grupowej.

Pfadi Winterthur – Orlen Wisła Płock: o której mecz?

Inaczej niż w ubiegłym roku płocki zespół przystąpił do nich w drugiej rundzie kwalifikacyjnej, gdzie zmierzył się z HC Dobrogea Sud Constanta. Mecz w Płocku i jak się potem okazało, zaliczka z Orlen Areny wystarczyła do awansu. Drugie starcie, na wyjeździe, szczypiorniści trenera Xavi Sabate .

W grupie A zespół hiszpańskiego szkoleniowca zmierzy się z: niemieckim Fuechse Berlin, hiszpańskim Bidasoa Irun, słowackim Tatranem Preszów, francuskim Fenix Tuluza i szwajcarskim Pfadi Winterthur.

Meczem z tym ostatnim rywalem płocczanie zainaugurują zmagania fazie grupowej. W poniedziałek wyruszyli do Zurychu.

"Dużo biegają, walczą o każdą piłkę"

Sztab szkoleniowy wicemistrza Polski przeanalizował wiele spotkań najlepszej drużyny Szwajcarii, która po tytuł sięgnęła po 17 latach, przerywając dominację Kadetten Schaffhausen.

- Pfadi to bardzo niewygodny zespół, grający obroną kombinowaną, jaką rzadko teraz spotyka się na europejskich parkietach. Rywale nie mają nadzwyczajnych warunków fizycznych, ale braki nadrabiają dynamiką i szybkością. Są niewygodną drużyną, dużo biegają. Zaobserwowaliśmy, że to bardzo ambitny zespół, walczący o każdą piłkę. Obejrzeliśmy kilka meczów z ich udziałem i wiemy, czego możemy się spodziewać - zapewnił drugi trener Nafciarzy Dawid Nilsson.

- Naszym celem jest wyjść na parkiet i wygrać. Kilku czołowych zawodników jest wykluczonych z powodu urazów, ale powinniśmy sobie z tym poradzić - tłumaczył Nilsson.

Pfadi było wiodącym klubem w Szwajcarii w latach 90. i na początku tego stulecia. Wygrało wtedy ligę szwajcarską dziewięć razy w latach 1992-2004. Dwukrotnie dotarło do ćwierćfinału Ligi Mistrzów EHF (w 1997 i 1998 roku), zagrało w finale Challenge Cup w 2011 roku. Z Orlen Wisłą nigdy się nie spotkało na parkiecie.

Po 14 sezonach latem z klubem rozstał się trener Adrian Bruengger, a teraz drużynę prowadzi jego były asystent Goran Cvetković.

Od tego sezonu szwajcarski klub wzmocniony został dwoma szwedzkimi graczami - Markusem Sjoebrinkiem z Lugi HF i Otto Lagerquistem z Malmoe. Doszedł także gruziński zawodnik Giorgi Czowrebadze z Montpellier. Drużynę opuścił natomiast Marvin Lier (odszedł do Kadetten), a Michal Svajlen został asystentem trenera.

Ważną postacią zespołu Pfadi był 40-letni Rastko Stojković, były szczypiornista Vive Kielce, który odegrał bardzo ważną rolę w decydujących o tytule mistrza Szwajcarii meczach z Kadetten Schaffhausen. Serb po zakończeniu sezonu rozstał się jednak ze szwajcarską ekipą.