Sport

Pogacar mknie po wygraną w Tour de France. Największa przewaga od dwóch dekad

Pogacar mknie po wygraną w Tour de France. Największa przewaga od dwóch dekad

Prowadził bezapelacyjnie po pierwszym tygodniu, prowadzi i po drugim. Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) jest nadal liderem Tour de France i pewnym kandydatem do obrony tytułu sprzed roku. Pozostało mu jeszcze sześć dni jazdy.

W poniedziałek kolarze Wielkiej Pętli odpoczywali w Andorze po 15. etapie, tuż przed ostatnim tygodniem rywalizacji. Pogacara od powtórzenia ubiegłorocznego sukcesu dzieli już tylko sześć etapów, które wydają się formalnością. Zwłaszcza zważywszy na jego formę, która u niektórych budzi jednak wątpliwości.

Największa przewaga od dwóch dekad

W dniu przerwy UAE Team Emirates zorganizowało konferencję prasową, a Pogacar ponownie, jak podczas poprzedniego dnia przerwy, odpowiadał na pytania o kontrole antydopingowe.

- Nie gniewam się. To niewygodne pytania, ponieważ historia kolarstwa nie była różowa i rozumiem, dlaczego są one stawiane - odpowiedział.

Słoweniec nie zamierza jednak upubliczniać swoich danych dotyczących mocy i innych parametrów, do czego jest namawiany.

- Jeśli udostępnisz swoje dane, może to wpłynąć na taktykę. Inne zespoły mogą zobaczyć, jaki jest twój limit na niektórych odcinkach - skomentował.

Pogacar zachowuje ponad pięć minut przewagi nad trójką najgroźniejszych rywali - Kolumbijczykiem Rigoberto Uranem, Duńczykiem Jonasem Vingegaardem i Ekwadorczykiem Richardem Carapazem, co jest największą od 20 lat różnicą po 15 etapach Tour de France.

W drugim tygodniu różnica nie zmieniła się, bo i lider wyścigu nie był skłonny do ataków. - Przeszedłem na tryb defensywny. Jadę z dnia na dzień. Jeśli mam okazję odetchnąć od moich przeciwników, to w porządku - skomentował.

We wtorek kolarze powracają na trasę. Transmisja 16. etapu z Pas de la Casa do Saint-Gaudens od 13:00 w Eurosporcie 1 i Eurosporcie w Playerze.

Klasyfikacja generalna Tour de France po 15. etapie:

1. Tadej Pogacar (Słowenia/UAE Team Emirates) 62:07:18
2. Rigoberto Uran (Kolumbia/Education-Nippo) 00:05:18
3. Jonas Vingegaard (DaniaJumbo-Visma) 00:05:32
4. Richard Carapaz (Ekwador/Ineos Grenadiers) 00:05:33
5. Ben O’Connor (Australia/AG2R Citroen Team) 00:05:58
6. Wilco Kelderman (Holandia/Bora-Hansgrohe) 00:06:16
7. Aleksiej Łucenko (Kazachstan/Astana-Premier Tech) 00:07:01
8. Enric Mas Nicolau (Hiszpania/Movistar Team) 00:07:11
9. Guillaume Martin (Francja/Cofidis) 00:07:58
10. Pello Bilbao Lopez De Armentia (Hiszpania/Bahrain Victorious) 00:10:59