Sport

Polacy walczą o awans do konkursu mistrzostw świata w Oberstdorfie

Polacy walczą o awans do konkursu mistrzostw świata w Oberstdorfie

Czwartek w Oberstdorfie pod znakiem kwalifikacji do konkursu na dużej skoczni. W poprzedzającej je sesji treningowej najlepszy wynik osiągnął Stefan Kraft. Z Biało-Czerwonych najdalej skoczył Piotr Żyła, sklasyfikowany na 11. miejscu. Transmisja w Eurosporcie 1, wyniki na żywo i relacja w eurosport.pl.

Na Schattenberg Schanze trwają kwalifikacje do piątkowego konkursu o tytuł mistrza świata w skokach narciarskich.

Właśnie pojawiły się nowe informacje - pokaż

Czwartkowe kwalifikacje i piątkowy konkurs odbywają się bez Halvora Egnera Graneruda. Norweg otrzymał w środę pozytywny wynik testu na koronawirusa. Na pocieszenie w czwartek uzyskał potwierdzenie, że Kryształowa Kula za sezon 2020/21 należy już do niego.

Tkaczenko jest pierwszym zawodnikiem pewnym występu w piątkowym konkursie. Dwóch skoczków: Szwajcar Andreas Schuler i Ukrainiec Anton Korczuk zostało zdyskwalifikowanych za nieregulaminowy strój.

Kazach Siergiej Tkaczenko postanowił odmienić oblicze tych kwalifikacji. 118 metrów i zdecydowane prowadzenie.

Zawodnicy skaczą z 17. belki startowej. Na razie najdłuższym skokiem może pochwalić się Fin Arttu Pohjola, który osiągnął 93,5 m.

Andrzej Stękała będzie skakał z numerem 49. Piotr Żyła na plastronie będzie miał numer 57, Dawid Kubacki - 59, a przedostatni w stawce Kamil Stoch - 61. Ostatni na liście startowej jest Niemiec Markus Eisenbichler.

Rozpoczynamy kwalifikacje. Stawką udział w konkursie o tytuł mistrza świata w skokach narciarskich na skoczni dużej.

27,5 punktu wynosi największa różnica w bonifikatach za wiatr w serii próbnej. 13,7 dostał Robert Johansson, 13,8 odjęto Daniłowi Wasiljewowi. Jeśli wiatr się nie uspokoi, kwalifikacje mogą okazać się loterią.

Początek kwalifikacji do piątkowego konkursu o godz. 17:30.

Piotr Żyła 11., Kamil Stoch 20., Dawid Kubacki 26., Andrzej Stękała 35. - to miejsca Polaków po serii próbnej.

Ostatni na skoczni Markus Eisenbichler. Tylko 109,5 m Niemca i odległa, dopiero 38. lokata. Najlepszy w serii próbnej pozostał Stefan Kraft.

Kamil Stoch tylko 1,5 dalej od Kubackiego. Także z dużą bonifikatą za wiatr. W serii próbnej zajmuje 20. miejsce.

Dawid Kubacki również nie najlepiej. 16. belka startowa i tylko 114 m. Duża bonifikata za wiatr.

Piotr Żyła ląduje na 119,5 m. Na razie jest 10.

Andrzej Stękała nie będzie zadowolony ze swojego skoku. Tylko 110 metrów i odległe miejsce.

Wiatr się zmienił, belka startowa wróciła dwa stopnie wyżej. Stefan Kraft osiągnął 128,5 metra, ale dzięki bonifikacie za wiatr objął prowadzenie.

Wszystko wskazuje na to, że na skoczni w Oberstdorfie wieje coraz mocniej. Seria próbna na moment została wstrzymana.

Cene Prevcowi obniżenie rozbiegu nie przeszkodziło w oddaniu bardzo długiego skoku. Słoweniec poleciał 130,5 m i wyprzedził Korniłowa aż o 16,1 pkt. Reakcja szefostwa zawodów była natychmiastowa: rozbieg ponownie jeden stopień w dół. Teraz zawodnicy skaczą z 12 pozycji.

Skok rosyjskiego zawodnika zaniepokoił sędziów. Belka startowa powędrowała o jeden stopień niżej.

126,5 m Denisa Korniłowa i Rosjanin zdecydowanie na prowadzeniu. Nad drugim Muminowem ma aż 11,3 pkt przewagi.

24 zawodników już po skoku treningowym. Zestawienie otwiera Kazach Sabirżan Muminow - 120,5 m.

Na razie skoczyło 12 zawodników. Najlepszy był Szwajcar Andreas Schuler, który osiągnął 114 m.

Trening już się rozpoczął. Na Polaków jednak trochę poczekamy.

Rekord Schattenbergschanze (HS137) od 2003 roku należy do Sigurda Pettersena. Norweg uzyskał wówczas 143,5 m.

W dzisiejszych kwalifikacjach zobaczymy 62 zawodników, w tym czterech Polaków - Andrzeja Stękałę (który odda skok z numerem 49), Piotra Żyłę (57), Dawida Kubackiego (59) i Kamila Stocha (61).

Po ostatnim konkursie mistrzostw świata skoczków czekać będzie aż 19 dni przerwy. Kolejne zawody dopiero 25 marca w Planicy.

Norweg może zatem świętować, ale będzie to robić w odosobnieniu. W środę gruchnęła wiadomość o jego zakażeniu koronawirusem, która wykluczyła go z rywalizacji o medale w Oberstdorfie.

Czwartek przyniósł ważne rozstrzygnięcie w świecie skoków. FIS oficjalnie potwierdził, że w miejsce odwołanego Raw Air rozegrany zostanie tylko jeden dodatkowy konkurs w Planicy, a to oznacza, że zdobycia Kryształowej Kuli pewny jest już Halvor Egner Granerud.


Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła oraz Andrzej Stękała wystąpią w czwartkowych kwalifikacjach do piątkowego indywidualnego konkursu na dużej skoczni w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie.