Sport

Polscy żużlowcy w świetnym stylu wjechali do finału Speedway of Nations

Polscy żużlowcy w świetnym stylu wjechali do finału Speedway of Nations

Reprezentanci Polski na żużlu w piątek wygrali w Daugavpils półfinał Speedway of Nations i pewnie awansowali do decydującego turnieju, który za miesiąc odbędzie się w Manchesterze. Podium zawodów na Łotwie uzupełnili Szwedzi i Duńczycy, którzy również zameldowali się w finale.

Biało-Czerwoni wygrali wszystkie swoje starty, z czego trzy podwójnie (7:2). Wywalczyli łącznie 37 punktów, a najlepszy z Polaków - Bartosz Zmarzlik - zdobył ich aż 21.

Oprócz mistrza świata w naszym zespole wystąpili również Dominik Kubera oraz Jakub Miśkowiak jako zawodnik młodzieżowy, który zgodnie z regulaminem przynajmniej raz musi pojawić się na torze.

Bezbłędny Lindgren

Najskuteczniejszym zawodnikiem turnieju był Szwed Fredrik Lindgren, który dla swojej reprezentacji zdobył komplet 23 pkt. Wraz z Pontusem Aspgrenem i Philipem Hoellstroem-Bangsem zdobyli w sumie 34 oczka, zajmując drugą lokatę.

Bezpośredni awans do finału, który rozegrany zostanie w Manchesterze (16-17 października), wywalczyły dwie drużyny najlepsze po fazie zasadniczej. Trzecia i czwarta o prawo udziału w nim zmierzyły się w dodatkowym wyścigu. W barażu pojechali Duńczycy i Amerykanie. Emocji nie brakowało, ale ostatecznie, po walce głównie z torem, pewne zwycięstwo odnieśli Duńczycy, uzupełniając stawkę finalistów tegorocznego Speedway of Nations.


Zmarzlik: zadanie wykonane

- Cieszymy się, że plan wykonany został do końca, choć trzeba sobie powiedzieć, że wygrana dziś nie przyszła łatwo. Tor był bardzo wymagający i mogło na nim zdarzyć się wiele niespodzianek. Sami także się pomyliliśmy w jednym ze startów. Niepotrzebnie na bieg ze Szwedami zmieniliśmy ustawienia, ale potem wróciliśmy do wcześniejszych i udało się awansować z pierwszego miejsca - powiedział po zawodach Zmarzlik.

W drugim półfinale, który odbędzie się w sobotę także w Daugavpils, rywalizować będą: Włosi, Australijczycy, Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze, Niemcy oraz Francuzi.

Wyniki piątkowego półfinału:

1. Polska - 37 pkt
Bartosz Zmarzlik 21, Dominik Kubera 13, Jakub Miśkowiak 3
2. Szwecja - 34
Fredrik Lindgren 23, Pontus Aspgren 8, Philip Hellstroem-Bangs 3
3. Dania - 32
Mikkel Michelsen 18, Leon Madsen 12, Mads Hansen 2
4. USA - 28
Luke Becker 21, Broc Nicol 7, Blake Borello 0
5. Finlandia - 24
Timo Lahti 18, Tero Aarnio 6, Timi Salonen 0
6. Słowenia - 17
Matic Ivacic 10, Nick Skorja 7, Anze Grmek 0
7. Czechy - 17
Vaclav Milik 11, Josef Franc 4, Petr Chlupac 2