Sport

Polska - Brazylia w Bytomiu. Biało-Czerwone wydarły awans

Polska - Brazylia w Bytomiu. Biało-Czerwone wydarły awans

Polska - Brazylia 3:2. Biało-Czerwone po zaciętym meczu wygrały i zagrają w barażach o prawo gry w finałowym turnieju Billie Jean King Cup. O zwycięstwie decydował mecz deblowy, w którym ostatni punkt zdobył duet Magdalena Fręch/Katarzyna Kawa.

- Nawet bez Igi Świątek i Magdy Linette Polska ma na tyle silny skład, że grając u siebie, jest faworytem - uważa pani kapitan tenisowej reprezentacji Brazylii Roberta Burzagli. - Będziemy się starać wygrać to trudne spotkanie na wyjeździe, bo naszym celem jest powrót do grona najlepszych zespołów w tej rywalizacji. Nie będzie to łatwe, ale wierzymy w sukces - dodała.

Dwa dni rywalizacji

Polsko-brazylijskie starcie w hali "Na Skarpie" rozpoczęło się pojedynkiem Magdaleny Fręch z Caroliną Meligeni. w dwóch setach i wyprowadziła Biało-Czerwone na prowadzenie.

Następnie na korcie pojawiła się Radwańska. Walki było mnóstwo, ale ostatecznie z Laurą Pigossi po niemal trzech godzinach walki.

W sobotę Fręch zagrała z Pigossi i było to niesamowite, również trwające ponad trzy godziny starcie. Emocji nie brakowało. O losie rywalizacji decydował tie-break trzeciego seta. Wcześniej w tej partii Polka musiał odrabiać straty. Przegrywała 1:3, 2:4, 4:5, 5:6. Za każdym razem "wracała" do gry.

Decydujące spotkanie

- Dawno nie miałem tylu nerwów w jeden weekend. O tym, że zagra Fręch i Kawa zdecydowaliśmy już wcześniej. Przed weekendem przewidywaliśmy różne scenariusze. Jeden z nich zakładał, że w przypadku remisu postawię na ten duet. Dziewczyny się znają, często razem grały. W sobotę to zaprocentowało - cieszył się kapitan naszej kadry Dawid Celt.
Stawką finał w Budapeszcie

Zwyciężczynie meczu w Bytomiu awansowały do przyszłorocznych kwalifikacji o prawo gry w finałowym turnieju Billie Jean King Cup w Budapeszcie z udziałem najlepszych 12 zespołów świata.

To były drugie spotkanie obu reprezentacji. W 1989 roku w Tokio Brazylia wygrała 2:0. Polki mają więc okazję do rewanżu. Obie drużyny próbują wrócić do elity rozgrywek Billie Jean King Cup, które zastąpiły Fed Cup, po kilkuletniej przerwie.

W lutym 2020 Polki w turnieju Grupy I w Luksemburgu pokonały Słowenię (2:1), Turcję (3:0) i Szwecję (2:0), co dało im awans do fazy play off. Mecz z Brazylijkami został z powodu pandemii COVID-19 przełożony o rok.

Polska - Brazylia 3:2

Puchar Billie Jean King - faza play off, Bytom 16-17 kwietnia

Dzień 1. piątek 16 kwietnia
Magdalena Fręch - Carolina Meligeni Rodriguez Alves -
Urszula Radwańska - Laura Pigossi -

Dzień 2. sobota 17 kwietnia, od godz. 12:00
Magdalena Fręch - Laura Pigossi - 
Katarzyna Kawa - Carolina Meligeni Rodriguez Alves -
Magdalena Fręch, Katarzyna Kawa- Carolina Meligeni Rodriguez Alves, Luisa Stefani