Sport

Polskie hokeistki walczą o igrzyska w Pekinie. Rzuciły rywalki na kolana

Polskie hokeistki walczą o igrzyska w Pekinie. Rzuciły rywalki na kolana

Polskie hokeistki zrobiły pierwszy krok w kierunku awansu na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022. W pierwszym meczu kwalifikacyjnym Biało-Czerwone rozbiły w Bytomiu reprezentację Turcji aż 12:0. Imprezę, która rozpocznie się na początku lutego, w całości pokaże Eurosport.

Polki były faworytkami spotkania z racji dużo wyższej pozycji w światowym rankingu.

Wielka dominacja Polek

Od początku zaatakowały i szybko zdobyły pięć goli. Gra toczyła się w okolicach tureckiej bramki. W pierwszej tercji Biało-Czerwone oddały 22 celne strzały, rywalki - ani jednego. Strzelały ekspresowo - między czwartym, a piątym trafieniem upłynęło tylko 14 sekund.

Później Polki nadal dyktowały warunki gry, mogły sprawdzać różne warianty ataku, a ich trener Ivan Bednar mógł pozwolić sobie na różnie eksperymenty w składzie.

Ekipie gospodarzy nie przeszkodziła nawet gra w osłabieniu. Mało tego, w takiej sytuacji kapitan Karoina Późniewska strzeliła gola na 9:0.

W trzeciej tercji nadal mnóstwo pracy miała turecka bramkarka Merve Karatas. Raz miała dużo szczęścia, ponieważ krążek odbił się od słupka. Wynik ustaliły Wiktoria Sikorska i Olivia Tomczok.

- Nie patrzymy na wysoki wynik, a na zdobyte punkty. Drużyna turecka tylko się broniła, ale będziemy przygotowani na to, co nas czeka w kolejnych spotkaniach. Mamy swój sen, na końcu tej drogi chcemy zmienić historię polskiego kobiecego hokeja - oznajmił po meczu trener Bednar.

Długa droga na igrzyska

Awans do finałowej rundy kwalifikacji wywalczy tylko zwycięzca zawodów.

W światowym rankingu IIHF (Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie) Polki zostały sklasyfikowane przed turniejem na 19. miejscu. Holenderki są 18., Meksykanki - 26., a Turczynki - 28.

Zwycięzca bytomskiego turnieju zagra o awans na igrzyska w listopadowych zawodach. Ich gospodarzem prawdopodobnie będzie czeski Chomutow. Wystąpią tam reprezentacje Czech, Węgier i Norwegii. "Bilet" do Pekinu wywalczy tylko zwycięzca.

Takie turnieje zostaną rozegrane również Niemczech i Szwecji. Przydział do konkretnych zawodów odbędzie się na podstawie rankingu zwycięzców pierwszej rundy.

Występ na igrzyskach w Pekinie zapewnionych ma sześć najlepszych drużyn rankingu (USA, Kanada, Finlandia, Rosyjski Komitet Olimpijski, Szwajcaria, Japonia) oraz ekipa gospodarzy. Do tej siódemki dołączy trzech zwycięzców kwalifikacji.

Kwalifikacje olimpijskie hokeistek:

Polska - Turcja 12:0 (5:0, 5:0, 2:0)

Bramki: 1:0 Julia Zielińska (2), 2:0 Ida Talanda (5), 3:0 Wiktoria Sikorska (10), 4:0 Ewelina Czarnecka (12), 5:0 Kamila Wieczorek (12), 6:0 Karolina Późniewska (25), 7:0 Wiktoria Sikorska (31), 8:0 Karolina Późniewska (33), 9:0 Karolina Późniewska (), 10:0 Wiktoria Dziwok (38), 11:0 Wiktoria Sikorska (55), 12:0 Olivia Tomczok (59).

Kary – Polska 2 minuty; Turcja 6 minut.

Program kolejnych dni turnieju w Bytomiu:

Holandia – Turcja, godz. 16.00

Polska – Meksyk, godz. 20.00

Polska – Holandia, godz. 12.15

Turcja – Meksyk, godz. 16.15